Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

DDK2

 Następne spotkanie: 08.04.2024 Godz. 16:00

ERUDYTA kwiecien 

Następne spotkanie: 04.04.2024 Godz. 10:30
 

KMiA kwiecien 

Następne spotkanie: 05.04.2024 Godz. 15:45
 

KZP kwiecien

Następne spotkanie: 03.04.2024 Godz. 16:30
 

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Dnia 30 maja w czytelni Biblioteki Publicznej w Świebodzinie odbyło się podsumowanie I edycji powiatowego konkursu „Świebodzin – moje futurystyczne miasto”. Uroczystość uświetniły warsztaty architektoniczne przeprowadzone przez mgr inż. arch. Magdalenę Potok. Konkurs miał na celu upamiętnienie i popularyzację twórczości Stanisława Lema...

 wybitnego polskiego pisarza literatury fantastycznej, filozofa i futurologa poprzez rozwijanie wyobraźni, kreatywności i wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży. Zamierzeniem organizatorów było również wzbudzenie zainteresowania przestrzenią geograficzną, własnym regionem i kształtowanie poczucia tożsamości lokalnej.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz uczestników organizacji i stowarzyszeń twórczych w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym powiatu świebodzińskiego. Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie makiety architektonicznej o wymiarach podstawy 50cm x 50cm, przedstawiającej miasto Świebodzin w przyszłości. Prace miały zawierać dwa obiekty charakterystyczne dla miasta oraz jeden dowolny obiekt, nawiązujący do twórczości Stanisława Lema.
Komisja konkursowa w składzie:
- mgr inż. arch. Magdalena Potok, przewodnicząca komisji
- mgr Magdalena Rybczyńska, nauczyciel plastyki
- mgr Edyta Zakrzewska, p.o. dyrektora Biblioteki Publicznej w Świebodzinie,
wyłoniła zwycięzców i przyznała wyróżnienia. Wśród uczniów w wieku gimnazjalnym zwyciężyła Katarzyna Sudal, a wyróżnienia zdobyli: Wiktoria Kołacz oraz Damian Łaniecki. Natomiast spośród uczniów w wieku ponadgimnazjalnym zwyciężył Karol Chomiak, a wyróżniono Agnieszkę Sołęgę oraz Aleksandrę Strankowską.
Uczestnicy wykazali się ogromną wyobraźnią i kreatywnością. Zwrócono uwagę na odważne połączenia zabytkowych budowli, takich jak świebodziński ratusz, kościoły, zamek, baszta z elementami architektury futurystycznej. Uczestnicy nawiązując do twórczości Stanisława Lema umieścili w swoich dziełach, m.in. rakietę z urządzeniami startowymi z powieści „Eden”, postać ryby z cyklu opowiadań „Dzienniki gwiazdowe” oraz stację kosmiczną z utworu „Niezwyciężony”. Dominowały roboty inspirowane „Bajkami robotów”. Oceniono także wykonanie plastyczne i pomysłowość uczestników. Członkowie komisji zwrócili uwagę na kompozycję, wnętrza oraz elementy struktury przestrzennej oddziałujące na obserwatora, takie jak dominanty, znaki szczególne. Ważnym aspektem był też dobór barwy w kompozycji, a przede wszystkim nawiązanie poprzez formę do futuryzmu. Kierunek ten w architekturze wyraził się w wizjonerskich projektach miast przyszłości Antonia Sant’Elii, uważanego za jednego z najwybitniejszych teoretyków nowoczesnej, funkcjonalistycznej urbanistyki początku XX wieku. Jego projekty ukazywały proste, funkcjonalne, pozbawione wszelkich ozdób wieżowce z betonu, stali i szkła. Jedna z wyróżnionych prac wg pani architekt, poprzez kolorystykę oraz formę ukazanych obiektów przywołuje na myśl słynny dekonstruktywizm, charakteryzujący się brakiem geometrycznej równowagi, prowokacyjną formą budynku, będącą kolażem zdobyczy techniki. Głównymi nurtami z których czerpie dekonstruktywizm jest rosyjski konstruktywizm oraz futuryzm z początków XX wieku. Znaczny wpływ na ten kierunek miały także minimalizm i kubizm, główne nurty w sztuce nowoczesnej.
Laureaci chętnie wypowiadali się na temat swojego sposobu tworzenia i inspiracji. Jedna z uczestniczek konkursu przyznała, że użycie odłamków szkła we wnętrzu urbanistycznym jest dziełem przypadku, gdyż w czasie tworzenia makiety stłukła lustro. Autor jednej z wyróżnionych prac na pytanie zadane przez komisję o ciekawie dobraną kolorystykę odrzekł, że… zabrakło mu odpowiedniego koloru farby. Czasem przypadek potrafi sprawić, że dzieła stają się oryginalne i niezwykle ciekawe. Młodzież miała okazję zobaczyć profesjonalną makietę, wykonaną przez architektów, przedstawiającą projekt Muzeum Marynistycznego w Helsinkach. Dodatkowo mogli podziwiać projekty graficzne obiektów architektonicznych wykonanych podczas studiów przez Magdalenę Potok. Prowadząca opowiadała o tym, jak wyglądają studia na wydziale architektury. Wspominała także o rocznym pobycie w Stuttgarcie w ramach programu „Erasmus”. Zachęcała uczniów do twórczego myślenia i działania, gdyż niewątpliwie dostrzegła w nich ogromny potencjał twórczy. Podkreślała również, jak ważne jest, by w życiu robić to co się kocha. Świetnie oddają to słowa Konfucjusza, chińskiego filozofa: „Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”.
Prace konkursowe można oglądać w czytelni przy ul. Bramkowej 2 w godzinach pracy biblioteki.
Wystawa będzie czynna do końca sierpnia 2016 r. Zapraszamy!
 
Luiza Gordzelewska
 
IMG 0742 m
IMG 0752 m
IMG 0753 m
IMG 0756 m
IMG 0758 m
IMG 0759 m
IMG 0761 m
IMG 0763 m
IMG 0765 m
IMG 0767 m
IMG 0771 m
IMG 0774 m