fb

logo7

Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

 

mplakat DKK

Następne spotkanie:
07-10-2019


 Erudyta

Następne spotkanie:
26-09-2019


mspeedcub


 mKlub Zaczytanych Przedszkolaków   Oddział


logo1

 

logo2

 

logo3

 

Odwiedziło nas:

© 2009-2019 by GPIUTMD

Aktualności

        Biblioteka Publiczna w Świebodzinie po raz kolejny zorganizowała w Świebodzinie Narodowe Czytanie. To ogólnopolska akcja publicznego czytania największych dzieł literackich, zainicjowana
w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W naszym mieście, patronat nad akcją objął Burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki. Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Czytaj więcej...

ksiazka na start

        Kampania społeczna „Mała Książka –Wieki Człowiek” ma na celu zaproszenie dzieci do świata książki. Odpowiednio dobrane wpływają na rozwój umysłowy i emocjonalny dziecka, kształtują kompetencje językowe i rozbudzają wyobraźnię. Biblioteka Publiczna w Świebodzinie kolejny raz przystąpiła do projektu. Tym razem program skierowany jest do wszystkich przedszkolaków, czyli dzieci urodzonych w latach 2013-2016. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które odwiedzi książnicę, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą. W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
        Biblioteka jest instytucją kultury, w której życiu mogą uczestniczyć dzieci niezależnie od wieku. Dzięki temu mogą nauczyć się samodzielności i podejmowania pierwszych własnych wyborów, wykształcić nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. To miejsce, gdzie rodzice z dziećmi mogą twórczo spędzić czas, a po opuszczeniu jej murów przeżyć niezapomnianą przygodę z wypożyczoną książką. Wspólne czytanie to doskonała okazja do budowania trwałych i silnych relacji rodzinnych, szansa na zdobywanie wiedzy i rozwijanie pasji czytelniczych. Wyrażamy nadzieję, że wspólne czytanie rozbudzi w dzieciach miłość do książek, która będzie trwać przez całe ich życie.
        Wyprawki czytelnicze dostępne są w Oddziale dla Dzieci przy ul. Bramkowej 2, Filii Miejskiej nr 1 na os. Łużyckim oraz w filiach w Jordanowie i Rzeczycy. Serdecznie zapraszamy do biblioteki!
        Projekt realizowany jest w ramach współpracy z Instytutem książki w Krakowie i finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Po raz kolejny zorganizowaliśmy akcję uwalniania książek, zwaną bookcrossingiem. Ma ona na celu popularyzację książek i czytelnictwa w sposób niekonwencjonalny. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem jest programista komputerowy Ron Hornbaker. Bookcrossing polega na zostawieniu przeczytanych książek w miejscach publicznych, by kolejna osoba mogła ją przeczytać i przekazać dalej. 2 sierpnia czekaliśmy na Państwa na Placu Jana Pawła II przy Restauracji - Kawiarni "Mimoza". Przy wymianie książek można było skorzystać z fachowej porady bibliotekarza. :) Docelowo, chcemy zorganizować stałe miejsca w których będzie można uwalniać książki każdego dnia o dowolnej porze! Warto dać swoim książkom drugie życie.

Czytaj więcej...

 
Lipiec w bibliotece obfitował w różnorodne zabawy literackie i ruchowe, upłynął w bardzo miłej i aktywnej atmosferze. Dzieci mogły dać upust swojej wyobraźni tworząc niezwykłe prace plastyczne. Miały też możliwość obcować z literaturą w formie zabawy, rozwiązując zagadki literackie czy rebusy. Kolorowe pufy zagwarantowały dzieciom chwilę relaksu przy książce, jak również dostarczyły wiele emocji podczas zabaw z ich wykorzystaniem. Pomysłowość uczestników sprawiła, że powstały architektoniczne cuda: wieże, mosty, tunele czy domki. Zajęcia odbyły się w Oddziale dla Dzieci przy ul. Bramkowej oraz Filii nr 1 na os. Łużyckim.
        Biblioteka Publiczna w Świebodzinie po raz kolejny wzięła udział w Tygodniu Bibliotek i z tej okazji przygotowała szereg atrakcji dla przedszkolaków, uczniów świebodzińskich szkół i dorosłych. Tydzień Bibliotek to ogólnopolski program, który ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, a także zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczna XVI edycja odbyła się pod hasłem „#biblioteka”. Pomysłodawcą i propagatorem akcji jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Czytaj więcej...

W czwartek 25 kwietnia 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbyło się spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz historykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W spotkaniu udział wzięli uczniowie ze SSP i SP nr 7 w Świebodzinie. Grażyna Bąkiewicz jest absolwentką Wydziału filozoficzno – historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Ponad dwadzieścia lat pracowała w szkole jako nauczycielka historii. Po sukcesie w ogólnopolskim konkursie na bajkę (1985) zajęła się pisaniem, najpierw dla dzieci, potem dla młodzieży i dorosłych. Za debiutancką powieść „O melba” otrzymała I nagrodę IBBY (Książka Roku 2002).

Czytaj więcej...

    11 marca 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie po raz kolejny odbyły się Lubuskie Spotkania Poetyckie „W pół drogi”- przystanek Świebodzin. Twórczość poetycką zaprezentowali poeci przybyli z Zielonej Góry: Jolanta Pytel, Katarzyna Rabiej i Krzysztof Bąkowski, oraz z Gorzowa: Krystyna Dziewiałtowska – Gintoft, Janina Jurgowiak i Marek Stachowiak.. Świebodzin reprezentowała Mieczysława Napiórkowska-Nowak. Moderatorem spotkania Beata Patrycja Klary
    Każdy z poetów przedstawił swoją drogę do twórczości oraz dorobek literacki.

Czytaj więcej...

28 lutego br. (czwartek) w filii miejskiej na os. Łużyckim w Świebodzinie odbyło się spotkanie z poezją śląską pt. „Polska jest jedna – w niej mój Chorzów”. W spotkaniu uczestniczyły poetki, pani Maria Szafran ze Świebodzina , Teresa Tymoszuk i Halina Kowalczyk z Chorzowa. W bibliotece panie promowały utwory poetyckie ze swoich tomików i antologii „Chorzów 1868-2018”.
Po powitaniu uczestników spotkania przez bibliotekarkę Elżbietę Stankiewicz, swój wiersz „Od Zversova do Chorzowa” przeczytała Pani Maria, przedstawiając dzieje miasta od dwunastego do dwudziestego wieku, kiedy to Chorzów stał się polskim miastem. Kolejne utwory poetyckie czytały panie z Chorzowa.
Pani Halinka czytała swoje ulubione wiersze z dwóch tomików „Wiersze o życiu (czyli piekło-niebo) oraz „Wiersze niepogodne”. W nich przekazała cząstką wiedzy o kobietach, które żyją nieco inaczej niż w pozostałych rejonach Polski. Na zadane pytanie dlaczego pisze, odpowiadała tak – „ piszę aby dać upust myślom, pisane słowa są dla mnie jak wierszoterapia w tej niewesołej codzienności, wokół trudnych spraw”. Dwa wiersze nawet przeczytała gwarą śląską zbudzając uśmiech na twarzach słuchaczy.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 15