Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

DDK2

 Następne spotkanie: 08.04.2024 Godz. 16:00

ERUDYTA kwiecien 

Następne spotkanie: 04.04.2024 Godz. 10:30
 

KMiA kwiecien 

Następne spotkanie: 05.04.2024 Godz. 15:45
 

KZP kwiecien

Następne spotkanie: 03.04.2024 Godz. 16:30
 

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

W dniach 09.05 - 13.05.2016r. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbył się Tydzień Bibliotek pod hasłem "Biblioteka inspiruje". Podczas tych dni swoje prezentacje na różne tematy wygłaszali zaproszeni goście a słuchaczami byli uczniowie z PSP nr 7 w Świebodzinie.
 
09 maja br. spotkanie z Panią psycholog Justyną Wiercińską z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świebodzinie zainspirowało uczniów kl. IV C PSP 7 do treningu mózgu. Zaproszona prelegentka ciekawie opowiadała o budowie i funkcji mózgu, jednocześnie prezentując jego protezę. Na warsztatach każdy mógł dotknąć model mózgu i przyjrzeć mu się z bliska. Uczniowie podczas dialogu z psychologiem przeszli intensywne i samodzielne myślenie w szybkim wyszukiwaniu informacji z pamięci oraz trening w dostrzeganiu danego przedmiotu np. książki. Pani Justyna Wiercińska zachęcała dzieci do ćwiczenia mózgu m. in.: poprzez czytanie książek czy uczenia się języków obcych. To ciekawe spotkanie miało służyć zrozumieniu, że mózg człowieka jest najważniejszą częścią ciała, bo steruje naszymi myślami i pracą innych narządów w organizmie. Regularny trening mózgu sprawi, że umysł na długo zachowa sprawność.
 
10 maja br. Pani Daria Puciata, nauczycielka klasy fletu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świebodzinie zainspirowała uczniów kl. IV A PSP 7 do nauki gry nie tylko na flecie poprzecznym, ale też na innych instrumentach muzycznych. Prelegentka pokrótce omówiła budowę fletu, pokazując poszczególne elementy na instrumencie oraz z jakiego materiału jest wykonany. Uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej w Świebodzinie swoją grą na flecie uświetnili zajęcia. Można było posłuchać na żywo koncertu w wykonaniu Anny Gabigi, Emilii Ostrowskiej, Agaty Puchacz i Michała Solaka. Uczniowie zagrali utwory Jamesa Rae „The Station Clock” (Duet o zegarku), „The Ogre from the Big Black Rock” (Duet o Ogrze), „Big Chiet Sitting Bull” (Duet o wodzu indiańskim). Pani Daria Puciata dla uczestników spotkania zagrała utwór „Diva Waltz”. Warsztaty miały charakter słowno-muzycznej przeplatanki z niespodziankami. Prelegentka przygotowała zadania- niespodzianki dla uczestników. Były to ćwiczenia z dmuchania pt. ”Czarodziejski krokodyl”, „Coca Cola” i „Piórko flecisty”. Zorganizowane warsztaty muzyczne miały służyć zrozumieniu jak wspaniałym instrumentem jest flet, na którym można wykonywać różną muzykę.
 
11 maja br. Pani Magdalena Makles pracownik Klubu Przyrodników w Świebodzinie zainspirowała uczniów kl. IV B PSP 7 tematem torfowisk. Spotkanie miało charakter warsztatów, których celem było odpowiedzieć na postawione pytanie: Dlaczego torfowiska są ważne? Prelegentka ciekawie wyjaśniła i pokazała na rysunku - co to są torfowiska i jak powstają. Na ilustracjach przedstawiła uczniom roślinność i faunę torfowiskową. Na torfowiskach rosną rośliny m.in.: rosiczka, wełnianka, storczyki, borówka, a w przypadku zwierząt występują: tygrzyk, zaskroniec, ważka i wiele innych gatunków, które są objęte ochroną. Magdalena Makles zaprezentowała również Ilustrację z dwoma zdjęciami lotniczymi przedstawiającymi dolinę Rospudy, najcenniejszym chronionym krajobrazem w północno-wschodniej Polsce oraz największym w Europie kompleksem torfowisk z niezmiennym od lat wysokim stopniem naturalności. To, że nie zmienił się krajobraz uczniowie mogli porównać na przedstawionych zdjęciach. W części praktycznej warsztatów uczestnicy wykonywali zadanie polegające na rozpoznaniu roślinek i dopasowaniu ich do tych z obrazka. Dzięki prelegentce uczniowie mieli możliwość nie tylko zobaczenia, ale także dotknięcia wybranych roślin torfowiskowych. Na pytanie: Co myślicie o tych roślinkach? Odpowiedzi uczniów były takie same. Każdy z nich odpowiedział, że roślinki są mokre. Wszystkie są jednak cenne i nie należy ich zrywać oraz niszczyć. Zorganizowane warsztaty przyrodnicze miały służyć zrozumieniu jak ważne są torfowiska, bo magazynują wodę i chronią bioróżnorodność, czyli rzadkie gatunki roślin i zwierząt.
 
12 maja br. Pani Arleta Miśkiewicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie zainspirowała uczniów kl. V A PSP 7 do zdrowego stylu życia. Prelekcja miała charakter prezentacji multimedialnej. Prelegentka na wstępie pokrótce przedstawiła działalność Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w powiecie świebodzińskim. Następnie wnikliwie opowiadała o najgroźniejszych chorobach cywilizacyjnych na które coraz częściej zapadamy: zawał serca i udar mózgu, cukrzyca, otyłość, alergia i astma oskrzelowa, choroby psychiczne-depresja i nerwice, nowotwory i wiele innych. Choroby cywilizacyjne wywołane są rozwojem cywilizacji, którego elementami są m.in.: urbanizacja, mechanizacja, motoryzacja czy chemizacja rolnictwa. Istotnym czynnikiem chorobotwórczym jest nadmierne tempo życia, ograniczenie ruchu, stres czy niewłaściwe odżywianie. Na zakończenie spotkania Arleta Miśkiewicz zacytowała słowa Bernardino Ramazzini …,,Znacznie lepiej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć, podobnie jak lepiej jest zawczasu przewidywać burzę i ratować się przed nią, niż być przez nią porwanym”... To ciekawe spotkanie miało służyć zrozumieniu, że aktywność fizyczna i racjonalne odżywianie oraz profilaktyka pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.
 
13 maja br. uczniowie kl. VI C PSP 7 obejrzeli spektakl pt. „Moda na nie uczenie się” w wykonaniu aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. W spektaklu brało udział dwoje aktorów, którzy poprzez grę na żywo wyzwalali w widzach różne emocje. Widowisko ukazało problem braku motywacji do nauki. W dobie technologii informatycznych młodzież chętnie korzysta z dostępu do wiedzy, ale z gotowych rozwiązań. W zapowiedzianej historii Kaja nie zaprzątała sobie głowy nauką i chętnie kopiowała prace z komputera. Na swojej drodze spotkała Mateusza, który udzielał jej korepetycje. Chłopak przestał pomagać Kai ponieważ nie chciała przykładać się do nauki. Gdy dziewczyna zrozumiała, że popełniła błąd, postanowiła napisać do niego list. Była to jej pierwsza samodzielna praca od roku. Ten ciekawy spektakl miał pokazać uczniom, że nauka stanowi nieocenioną wartość, gdy chce się w życiu coś osiągnąć.
Tydzień Bibliotek 2016 przebiegał w bibliotece w miłej i inspirującej atmosferze. Prelegentom dziękujemy za ciekawe przedstawienie tematu.
 
Ewa Kubik
kierownik oddziału dla dzieci
Biblioteki Publicznej w Świebodzinie
 
IMG 0789
IMG 0804
IMG 0815 2
IMG 0816
IMG 0820
IMG 0821 2
 
IMG 0825
IMG 0829
IMG 0840
IMG 0841