bannerbiblioteka2

Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

 

mplakat DKK

Następne spotkanie:
04-11-2019


 Erudyta

Następne spotkanie:
24-10-2019


mspeedcub


 mKlub Zaczytanych Przedszkolaków   Oddział


logo1

 

logo2

 

logo3

 

Odwiedziło nas:

© 2009-2019 by GPIUTMD

Całkiem na poważnie, 01.04.2019 w dzień żartów, zwanym "Prima aprilis" klubowicze DKK "Orator" zajęli się omówieniem i podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Mariusza Szczygła "Projekt: prawda". Zawiera ona felietony Autora z własnego i cudzego życia, które pisał i opublikował w dodatku do "Gazety Wyborczej", "Duży Format".
Jest to perełka wydawnicza- kolaż. Składa się z 3 części ( I cz. jest zapisem intymnych przeżyć autora, który chowa się przed światem " między malarstwem a muzyką". Cz. II czyli "Portret z pamięci" jest to powieść mało znanego pisarza Stanisława Stanucha z 1959 r., porównywalnej z dziełami Camusa i Sartre'a.". Cz. III jest "zapisem apetytu na życie" a ściślej na kontakt, rozmowy, przebywanie z ludźmi). Mariusz Szczygieł zafascynowany powieścią zawierając ją w swojej książce stawia jej pomnik. Reporter Mariusz Szczygieł szuka cudzych prawd m.in. w Grudziądzu Warszawie , w stolicach europejskich m. in. w Londynie, Paryżu, Pradze czy na dalekim wschodzie w birmańskim Ngapali czy laotańskim Luang Prabang. Prawdę dostarczają znane postaci takie jak Stańko, Kapuściński czy Osiatyński jak również przygodnie poznani ludzie w pociągu, w knajpach, taksówkarze a także bywalcy warszawskiej księgarni Wrzenie Świata." Klubowicze starali się odpowiedzieć na pytanie, co to jest prawda? Bo dla każdego człowieka może być inna.
„Każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane". To zdanie z powieści Stanucha zainspirowało Autora, że bez żadnych oporów pyta spotkane osoby o osobistą filozofię życia. Odpowiadając ujawniają swoje Prawdy, małe i jeszcze mniejsze ale do wszystkich trzeba mieć szacunek , bo każda z nich jest prawdą czyjegoś życia. W większości klubowiczom książka się podobała ale tylko część Mariusza Szczygła. Książka Stanisława Stanucha jest niezrozumiała, większość nie dokończyła czytania. Klubowicze poszukiwali informacji o autorze i książce, które są lakoniczne i nie pomogły w jej zrozumieniu. Spotkanie DKK uświetniło wysłuchanie menueta Luigi Boccherini oraz prelekcji Jarosława Grali na temat "Dezinformacja w mediach”. Następne spotkanie wyznaczono na 06.05.2019r. a do przeczytania zaproponowano książkę Hanny Cygler "Złodziejki czasu"
 
Moderator DKK
Bogusława Hołub