bannerbiblioteka2

Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

 

mplakat DKK

Następne spotkanie:
04-11-2019


 Erudyta

Następne spotkanie:
24-10-2019


mspeedcub


 mKlub Zaczytanych Przedszkolaków   Oddział


logo1

 

logo2

 

logo3

 

Odwiedziło nas:

© 2009-2019 by GPIUTMD

Na pierwszym wiosennym spotkaniu 09.04.2018 r. , przedmiotem dyskusji i rozważań była książka Elisabeth Herrmann " Opiekunka do dzieci".
Połączenie thrillera, sensacji i kryminału, ściślej mówiąc kryminału politycznego.
Książka łączy współczesność z przeszłością. Główny bohater berliński adwokat Joachim Vernau musi się zmierzyć z niechlubnymi wydarzeniam z historii Niemiec, które miały miejsce w czasie drugiej wojny światowej . Ale to również chęć zainteresowania i przypomnienia czytelnikom o niechlubnych działaniach Trzeciej Rzeszy, w tym także przymuszania do pracy robotnic z krajów okupowanych, tu z Ukrainy. Oprócz tego Joachim znajduje jednoznaczne ślady handlu dziełami sztuki, które zostały zagrabione przez nazistów. Książka porusza wiele problemów moralnych. Czytając książkę trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy budowanie prestiżu i dobrego wizerunku rodziny, w oparciu o kłamstwo, ma szansę na powodzenie?
Skonstruwanie powieści czyli połączenie kryminalu, zbrodni z tajemnicą z przeszłości, daje podwaliny, że książka powinna być ciekawa. Jednak nie do końca tak jest. Brakuje w niej napięcia, akcja rozwija się powoli. To wątki polityczne z Sigrun Zernikow narzeczonej adwokata spowalniają akcję. Powieść oferuje rozrywkę docierania do prawdy ukrytej pod wieloma warstwami intrygujących tajemnic, kłamstw, oszustw i morderstw. Autorka bardzo dobrze pokazuje współczesne społeczeństwo Niemiec m.in. ich poglądy wzajemne stosunki, sytuację materialną. Temat książki jest nadal aktualny a II wojna światowa i wydarzenia z jej czasów nie pozwalają na zapomnienie. Książka jednak nie przypadła klubowiczom do gustu. Następne spotkanie wyznaczono na 07.05.2018 r. a klubowicze udadzą się w podróż po Rosji lat 50 i 60- tych czytając książkę Johna Steinbecka " Dziennik z podróży do Rosji".
 
Moderator:
Bogusława Hołub