bannerbiblioteka2

Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

 

mplakat DKK

Następne spotkanie:
04-11-2019


 Erudyta

Następne spotkanie:
24-10-2019


mspeedcub


 mKlub Zaczytanych Przedszkolaków   Oddział


logo1

 

logo2

 

logo3

 

Odwiedziło nas:

© 2009-2019 by GPIUTMD

W poniedziałkowe popołudnie 02.10.2017 r. klubowicze DKK „Orator” podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki kubańskiej pisarki Zoe Valdes „ Kobieta, która płacze”.
Jest to emocjonalna powieść o kobiecie, która w imię miłości była zdolna do wszystkiego.
Bohaterką powieści jest muza i kochanka Pabla Picassa, która ostatecznie stała się jego ofiarą odrzuconą przez kapryśnego kochanka. Dora Maar, prawdziwe nazwisko Henriette Theodora Markovitch. Z pochodzenia pół Francuska, pół Chorwatka dla Picassa była modelką i kochanką. Sama słynną malarką i fotografką oraz ikoną surrealistów. Postać tragiczna z powodu niemożności posiadania dzieci. Podróż Dory Marr do Wenecji, w towarzystwie Bernarda Minoreta i Jamesa Lorda stała się punktem zwrotnym w życiu artystki. Po powrocie z Wenecji do Paryża usunie się ze świata i zamknie na zawsze w swoim paryskim mieszkaniu. Do końca życia pozostała samotna, żyjąc w otoczeniu pamiątek po Picassie.
Dla pisarki historia ta, stała się inspiracją do napisania powieści.
Powieść nie zachwyciła klubowiczów. Według nich forma przerosła treść. Nieskładna, brak chronologii powoduje, że nie można się skupić przy jej czytaniu a w efekcie nie bardzo wie o czym się czyta. W rozważaniach starano się zrozumieć jej postępowanie, dokonany wybór -życia w samotności oraz wcześniej trudnej miłości do Picassa. Klubowicze jednakże uznali , żeby każdy wyrobił swój osąd na temat tej lektury. Walorem książki są źródła bibliograficzne. Następne spotkanie wyznaczono na 06.11.2017 r. a do przeczytania zaproponowano książkę Małgorzaty Szumskiej „ Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii”.

Moderator DKK Bogusława Hołub
IMG 0696
IMG 0697
IMG 0698