„ARCYDZIEŁA LITERATURY ANGIELSKIEJ”

Taki tytuł nosi wystawka w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie, przy wejściu do Wypożyczalni dla Dorosłych, którą można oglądać od marca 2016 r. Jest ona kontynuacją, prezentowanej przez kilka lat ekspozycji, przedstawiającej chronologiczny wykaz arcydzieł literatury światowej. Obecna, zapoczątkowała cykl corocznych prezentacji arcydzieł poszczególnych literatur. W bieżącym roku są to arcydzieła literatury angielskiej.
Rozpoczyna ją cytat francuskiego moralisty i eseisty Josepha Jouberta "Swoje powstanie zawdzięczają arcydzieła geniuszowi, wykończenie - pracowitość". Geniuszem i twórcą, który zapoczątkował ich powstawanie był William Shakespeare. W kwietniu obchodzić będziemy 400 rocznicę śmierci pisarza, twórcy takich arcydzieł jak „Makbet”, „Burza”, „Król Lear”. Wśród arcydzieł są również utwory przeznaczone dla dzieci i młodzieży: L. Carroll „Alicja w krainie czarów”, A. A. Milne „Kubuś Puchatek”, czy R. L. Stevenson „Wyspa skarbów”, chętnie czytane także przez osoby dorosłe. Wśród kobiet prym wiedzie „Saga rodu Forsyte’ów” J. Galsworthy’ego. Na uwagę zasługują mniej znane i czytane arcydzieła tj. J. Conrada „Szaleństwo Almayera” czy J. Macphersona „Pieśni Osjana”.
Wystawka zawiera obok chronologicznego wykazu, fotografie okładek wydanych utworów, które swoim wyglądem zachęcają do zapoznania się z ich treścią. Zapraszamy do obejrzenia wystawki i przeczytania ciekawej lektury.
W przyszłym roku zaprezentujemy arcydzieła literatury starożytnej.
                    
                                                                                                 Bogusława Hołub
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                           

„TWÓRCZOŚĆ LEMA – LEM W TWÓRCZOŚCI”

EKSPOZYCJA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ŚWIEBODZINIE
POŚWIĘCONA
95 ROCZNICY URODZIN I 10 ROCZNICY ŚMIERCI PISARZA STANISŁAWA LEMA
 
Prezentujemy życie i twórczość STANISŁAWA LEMA, czołowego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej. W roku 2016 obchodzimy 95 rocznicę urodzin i 10 rocznicę śmierci pisarza.
Ekspozycja w tonacji srebrzystoszarej i granatowej nawiązuje do zainteresowań pisarza, zwłaszcza rozwoju nauki i techniki, przestworzy, wszechświata. Z centralnego miejsca spogląda Stanisław Lem ubrany w kombinezon kosmonauty. Fotografie zawarte w układzie chronologicznym, przedstawiają niezwykłego człowieka, wielkiego pisarza, futurystę, filozofa, eseistę w zwykłych, sytuacjach z życia codziennego. Zdjęcia przedstawiają również miejsca, w których Stanisław Lem przebywał, w różnych etapach jego życia. Szczególnie wydają się być cenne te z lat młodzieńczych oraz późniejsze z żoną i synem Tomaszem, który wiele lat później napisze książkę o ojcu "Awantury na tle powszechnego ciążenia".
Są wśród nich fotografie, odzwierciedlające osobowość pisarza, często bardzo osobiste przedstawiające np. autora na kanapie, bowiem uważał w zbawienną moc "siedzenie w domu". Został utrwalony przez obiektyw jako zwykły człowiek mający coś do zrobienia w garażu, kuchni, na huśtawce, robiącego bańki mydlane z wnuczką czy bawiąc się z ukochanymi psami.
Zdjęcia dokumentujące pobyt na emigracji w latach 1983-1988, z Berlina, z Wiednia by potem zamieszkać w Krakowie. Ważne miejsce zajmują fotografie pokazujące pisarza z osobistościami świata pisarskiego np. ze Sławomirem Mrożkiem czy P. K. Dickiem. Jak również polityki z Władysławem Bartoszewskim czy Jerzym Turowiczem, który był obecny przy Lemie w momencie nadania najwyższym polski odznaczeniem państwowym "Orderem Orła Białego".
Lem jest twórcą wielu powiedzeń np. "Kosmos jest labiryntem zbudowanym z labiryntów", " Myślę, więc kłamię", czy "Człowiek to istota, której łatwo zaszkodzić, a trudno pomóc".
Tą część wystawy zamyka fotografia nagrobka Lema, który znajduje się na cmentarzu Salwatorskim. Ale to nie koniec. Pamięć o Lemie trwa. W Krakowie istnieje Ogród Doświadczeń jego imienia. W szkołach im. Lema, organizowane są konkursy i wystawy jak np. ta w gimnazjum, wystawa prac "roboty i kosmici". Odsłaniane są tablice pamiątkowe. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 LEM oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

Twórczość Lema porusza takie tematy jak rozwój nauki i techniki, naturę ludzką, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Porównywany jest z H.G. Wellsem i Olofem Stapledonem twórcami światowymi literatury SF.
Część wystawy, charakteryzującą się granatowym tłem zajmuje prezentacja jego twórczości, jak i książek o Nim. Możemy zobaczyć okładkę autobiograficznej książki " Wysoki Zamek". "Astronauci" jest to pierwsza wydrukowana w formie książkowej powieść fantastyczna, natomiast w czasopiśmie " Nowy Świat Przygód" z którym współpracował wydrukowało pierwszą powieść fantastyczną pt. "Człowiek z Marsa". W sumie zaprezentowano 30 utworów Lema i tyleż samo różnych publikacji o Nim. W dorobku pisarza są również powieści realistyczne i teksty satyryczne. Wiele powieści zostało sfilmowanych a odtwórcami głównych ról byli światowi gwiazdorzy. Większość powieści autora znajduje się w naszej Bibliotece. Są też książki o Nim np. Ewy Balcerzak Stanisław Lem, Stanisław Bereś „Rozmowy ze Stanisławem Lemem” czy Jerzy Jarzębski „Wszechświat Lema”
Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji w godzinach pracy biblioteki i zapoznania się z twórczością pisarza.
                                                                                                                 
                                                                             
                                                                                                              Bogusława Hołub
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
NAJNOWOCZEŚNIEJSZE BIBLIOTEKI NA ŚWIECIE
W Bibliotece Publicznej w Świebodzinie znajduje się niewielka ekspozycja poświęcona bibliotekom pt. „Najnowocześniejsze biblioteki na świecie”. Zawiera zdjęcia dziewięciu wybranych bibliotek z całego świata: obiekty z Meksyku, Egiptu, Kanazawy, Yale, Seatle, Kolumbii, Stuttgartu, Kopenhagi oraz Pekinu.
Biblioteka Jose Vasconcelos w Meksyku
- zbudowana została w 2006 roku za 98 mln dolarów. Nosi imię Jose Vasconcelosa – meksykańskiego pisarza, filozofa i polityka. Meksykanie nazywają ją Mega Biblioteką i trudno się temu dziwić: 38 tys. metrów kwadratowych powierzchni robi wrażenie.
Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie
- została udostępniona w 2002 roku. Jest to największa biblioteka świata starożytnego założona w Aleksandrii przez Ptolemeusza I Sotera za radą Demetriusza z Faleronu (datuje się to wydarzenie na lata około 350-283 p.n.e.). Powszechnie uznawana za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich dziesięcioleci.
Biblioteka Kanazawa Umimirai w Japonii
- z zewnątrz wygląda jak wielkie pudło, upstrzone licznymi dziurkami. W środku kryją się dwie kondygnacje: parter z informatorium, katalogami, stanowiskami komputerowymi oraz ogromna, otwarta, wysoka przestrzeń na piętrze, w całości zajęta przez czytelnię. Ponad 6000 okrągłych otworów trzeba było wyciąć w betonie, by zrealizować wizję elewacji biblioteki w japońskim mieście Kanazawa. Każdy z nich został wypełniony mlecznym szkłem, które do wnętrza wysokiej na 12 metrów czytelni wpuszcza rozproszone światło.
Biblioteka Uniwersytetu Yale, New Haven
- zbudowana w 1963 roku na kształt prostopadłościanu może budzić zdziwienie swoją surowością i prostotą. Z zewnątrz nie wygląda dobrze, chyba że kogoś fascynują betonowe bunkry, ale wewnątrz… Przechowywane są w nim tylko niezwykle rzadkie książki i manuskrypty – to największy tego typu budynek na świecie. 6 pięter starodruków chronią ściany z półprzezroczystego marmuru, tak by nie docierało do nich zbyt wiele niszczycielskiego światła słonecznego.
Szklana biblioteka w Seattle
-zbudowana została w 2004 roku wg projektu holenderskiego architekta Rema Koolhaasa. 11-piętrowy budynek The Seattle Public Library może pomieścić około 1.450.000 książek i innych materiałów, posiada podziemny parking na 143 pojazdów a w pracowni komputerowej znajduje się ponad 400 komputerów.
Biblioteka w Villanueva w Kolumbii
-to doskonały przykład architektury, która bazuje na myśleniu ekologicznym. Celem było wykorzystanie przede wszystkim lokalnych surowców – tak powstał budynek, którego drewniana konstrukcja wypełniona jest zwykłymi kamieniami z okolicznej rzeki.
Biblioteka Miejska w Stuttgarcie, Niemcy
- koszt zbudowania obiektu to 79 milionów euro. Płaskie, szare elewacje wieczorem zamienia się w niezwykły, iluminowany graficzny obraz. Pierwszym miejscem, do którego się tu trafia, jest wysoki na kilka pięter i kompletnie pusty, szary hol. Z niego zaś trafia się prosto do ogromnej białej przestrzeni, wypełnionej światłem i książkami. To bardzo odważna i wyrazista architektura, która jednak nie zapomina o tym, że jej celem jest pełnienie określonej funkcji.
Duńska Biblioteka Królewska w Kopenhadze
- jest to największa skandynawska biblioteka. Ta niesamowita budowla nazywana Czarnym Diamentem, została zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Schmidt, Hammer & Lassem z Aarhus na Jutlandii. Zewnętrzne ściany Biblioteki zostały zbudowane z czarnego granitu i przyciemnianego szkła. Granit pochodzący z Zimbabwe został pocięty na masywne bloki, każdy o wadze 75 kg, i wypolerowany we Włoszech. W efekcie możemy podziwiać niezwykły widok jakim jest prawie lustrzane odbicie przepływających statków, jachtów i błyszczącej w słońcu wody kopenhaskiej zatoki.
Chińska Biblioteka Narodowa w Pekinie
- jest największą biblioteką w Azji. Utworzona przez rząd cesarski jako biblioteka stołeczna w 1909 roku, formalnie ogólnodostępna od upadku monarchii w 1912 roku. W 1998 roku biblioteka przeniosła się do nowo wybudowanego kompleksu 13 budynków w pobliżu parku Zizhuyuan. Ze względu na niewystarczającą powierzchnię starej czytelni ChBN, w latach 2004–2008 kosztem 1,2 bilionów renminbi wzniesiono nowy gmach. Zajmujący 80 000 m² budynek zaprojektowany został w kształcie książki, w jego wnętrzu znajduje się 2900 stanowisk siedzących, 460 komputerów dla czytelników oraz bezprzewodowy Internet. Dzięki powstaniu nowego budynku łączna powierzchnia kompleksu Chińskiej Biblioteki Narodowej wzrosła do 250 000 m², co czyni ją trzecią co do wielkości biblioteką świata.
Zapraszamy!

                                                                                                                                                                                          Marcelina Lichodziejewska

Źródła:

http://gadzetomania.pl/9098,10-najnowoczesniejszych-bibliotek-swiatahttp://www.newsweek.pl/biblioteki-swiata--ktore-trzeba-zobaczyc,72745,1,1.html   http://zsziobiblioteka.republika.pl/ciekawostki.htmlhttp://written-by-bird.blogspot.com/2013/01/82-biblioteka-uniwersytetu-yale-new.html https://www.facebook.com/CzytamNalogowo/posts/250051535165960https://pl.wikipedia.org/wiki/Biblioteka_Narodowego_Uniwersytetu_Meksyka%C5%84skiegohttp://bgpw.blog.pl/2012/07/12/nowoczesna-architektura-biblioteka-miejska-w-stuttgarcie/http://www.infoarchitekta.pl/artykuly:4-projekty:7795-szklana-biblioteka-w-seattle.html  http://www.bryla.pl/bryla/56,85298,11348427,nowa-biblioteka-miejska-stuttgart-niemcy-proj-eun-young-yi,,4.htmlhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Chi%C5%84ska_Biblioteka_Narodowahttp://www.dania.com.pl/m,249,biblioteka-czarny-diament.htmlhttp://www.bryla.pl/bryla/56,85298,11348427,biblioteka-kanazawa-umimirai-kanazawa-japonia-proj-kazumi,,5.html
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 ARCHIWUM                                                                                                                                                                                      
"OGRODY W FOTOGRAFII"
W  piątek 16 października w filii Biblioteki Publicznej w Świebodzinie na os. Łużyckim została otwarta „ Autorska wystawa fotografii Wojciecha Teleszyńskiego”.
Wojciech Teleszyński od dawna pasjonuje się fotografią. Przez wiele lat, najpierw podczas służby wojskowej, pracował jako instruktor kulturalno – oświatowy, później w Spółdzielni Mieszkaniowej  w Nowym Tomyślu prowadził sekcję fotograficzną dla młodzieży w Klubie Osiedlowym. Ukończył kurs kinooperatorów i fotograficznej dokumentacji. Był także organizatorem nowotomyskich konkursów fotograficznych o tematyce przyrodniczej i regionalnej. W Klubie Plastyka, działającym przy Nowotomyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, stawiał pierwsze kroki w malarstwie olejnym.
Prace jego autorstwa były nagradzane w konkursach fotograficznych: „Nowotomyślanie przyłapani na czytaniu” oraz „Impresje jesienne”, gdzie zajął drugie miejsce.
Fascynuje się przyrodą, jest działkowcem. Jak mówi o sobie - lubi pracę w ogrodzie, podglądając przyrodę, kwiaty stały się najwdzięczniejszym obiektem jego fotografii.
W filii miejskiej na wystawie, autor zamieścił ostatnie prace z międzynarodowego pleneru fotograficznego w Nowej Róży. Na zdjęciach królowały kwiaty roślin uprawianych w domu, ogrodach i na działce, śliczne modelki na tle przyrody oraz malownicze krajobrazy ziemi  nowotomyskiej, które zostały wykonane w różnych porach dnia i roku. Po otwarciu wystawy Pan Wojciech spotkał się z młodzieżą Państwowej Szkoły Podstawowej nr 6 w Świebodzinie. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem przyglądali się wystawionym fotografiom. Co chwilę dało się  słyszeć głosy zachwytu, uznania i podziwu dla samego autora i jego sztuki fotografowania. Każdy kto oglądał fotografie czuł się tu tak, jakby był w pięknym zaczarowanym ogrodzie.
Wystawa będzie czynna do 31.01.2016r
Zapraszamy.                 
Kierownik filii Stankiewicz Elżbieta