21 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy I F z nauczycielką Małgorzatą Sawiak z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie wzięli udział w spotkaniu autorskim z Barbarą Ciwoniuk, znakomitą pisarką książek dla młodzieży. W swoich utworach opisuje i porusza problemy współczesnych nastolatków stających na progu dorosłości tj. brak akceptacji, przemoc, nieporozumienia rodzinne. Mówi również o roli przyjaźni w życiu i o walce z własnymi słabościami....
Jest Autorką takich tytułów m. in. „Igor”, „Rokko”, „Ten gruby”, „Ania” „Własny pokój”, „Musisz to komuś powiedzieć” „Wakacje z gangsterem”, „A jeśli zostanę…”, „Uciec jak najbliżej”. Książki "Ania" i "Igor" były nominowane do nagrody głównej Polskiej Sekcji IBBY, natomiast książka "Musisz to komuś powiedzieć" otrzymała wyróżnienie literackie IBBY w konkursie Książka Roku 2011.
Barbara Ciwoniuk opowiedziała słuchaczom o sobie i początkach pisania książek. Wcześniej pracowała zawodowo, a od kilku lat oddaje się zajęciu, które naprawdę lubi, czyli pisaniu. Na swojej stronie internetowej zamieściła wpis: „Pokój pełen książek Noc za oknem szroni szyby Złote światło lampy Biurko, fotel, laptop Oto moje Karaiby”. Zadebiutowała w 2005 r. powieścią „Igor”, w której opisała problemy chłopca, zmagającego się z dysleksją. Książka wydana przez wydawnictwo Telbit zapoczątkowała serię beletrystyczną dla młodzieży. Powieść „Igor” sprawiła Autorce wielką radość bo lektura cały czas realizuje cele, które służą czytelnikom. Nadała książce poważną funkcję „ku pokrzepieniu serc”. W powieści pokazała jak należy przełamywać szkolne trudności, a po przeczytaniu „Igora” temat dysleksji nikomu nie jest obcy. Pisarka przeczytała fragment „Igora”, którego gimnazjaliści wysłuchali w ciszy i skupieniu.
W dalszej części spotkania Barbara Ciwoniuk ciekawie streściła swoje powieści. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała historię m. in. Rokka, Ani, Gabi, Mileny, Wiktorii czy Alfiego. Spotkanie autorskie to doskonała szansa dla młodych ludzi na rozmowę z pisarzem o książkach. Uczniowie pytali Autorkę m.in.: Dlaczego pisze książki dla młodzieży? Czy chciałaby pisać książki dla dorosłych? Skąd bierze pomysły na książkę? Jaka jest jej ulubiona książka? Czy wraca do swoich książek? Czy lubi pisać książki ręcznie czy na komputerze? Pisarka udzielała satysfakcjonujące odpowiedzi i zachęcała młodzież do ich czytania.
Na zakończenie spotkania Barbara Ciwoniuk odczytała wybrane zasady nauczania wymyślone przez Rona Clarka. Amerykanin wykorzystuje je w swojej pracy i pomaga uczniom radzić sobie z problemami. System 55 zasad wymyślonych przez Rona Clarka pisarka zacytowała w swojej książce „A jeśli zostanę…”. W powieści tej pokazuje na przykładzie nauczycielek, zastosowanie prostych zasad, które przynoszą efekty w nauczaniu oraz wychowaniu. Spotkanie autorskie z Barbarą Ciwoniuk przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.
Ewa Kubik
kierownik oddziału dla dzieci
Biblioteki Publicznej w Świebodzinie

IMG 0792

IMG 0793

IMG 0796

IMG 0797