bannerbiblioteka2

Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

 

mplakat DKK

Następne spotkanie:
02-12-2019


 Erudyta

Następne spotkanie:
22-11-2019


mspeedcub


 mKlub Zaczytanych Przedszkolaków   Oddział


logo1

 

logo2

 

logo3

 

Odwiedziło nas:

© 2009-2019 by GPIUTMD

25 października gościliśmy aktorkę Ewę Dałkowską, która zaprezentowała fragmenty książki „Ścieżka obok drogi” Kazimiery Iłłakowiczówny. Dopełnieniem spotkania była muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Rosłona - wibrafonisty, perkusisty, pianisty. Uczestnicy spotkania otrzymali audiobooki prezentowanej książki z autografem aktorki.

Czytaj więcej...

16 października 2018 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej w Świebodzinie oraz Filii miejskiej na os. Łużyckim odbyło się spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko, autorem około dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży. Udział w spotkaniu wzięli uczniowie z klasy IV, V i VI z SP 7, SP 6, SSP oraz SOSW w Świebodzinie. Kazimierz Szymeczko z wykształcenia polonista jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury dziecięcej i Młodzieżowej. Podczas spotkania autor opowiadał o tym jak stał się zawodowym pisarzem. Najpierw pracował jako nauczyciel potem nauczyciel bibliotekarz a książki zaczął pisać około 30 roku życia. Bardzo ciekawie mówił o swojej twórczości i podkreślił, że jest dumny z pierwszej książki „Historii Polski w opowieściach”. Bardzo wyczerpująco odpowiadał na pytania uczniów.

Czytaj więcej...

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ogłoszony w 2001 roku przez Polską Izbę Książki. W tym dniu przypada również 130. rocznica urodzin Janiny Porazińskiej, dlatego Filia Miejska Biblioteki Publicznej zorganizowała głośne czytanie dla uczniów kl. I Szkoły Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego w Świebodzinie. Dzieci wysłuchały wierszy pt. „ Pyta słonko”, „Panie Bartłomieju!”, „ Ele-mele…” z tomiku „Psotki i śmieszki”, czytane przez bibliotekarkę. Dalej poznały twórczość polskiej pisarki, która słynie z takich bajek jak „Szewczyk Dratewka”, „Kozucha kłamczucha”, „Dwie Dorotki”

Czytaj więcej...

17 września 2018 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej w Świebodzinie oraz Filii nr 1 na os. Łużyckim, gościliśmy Pawła Wakułę, znanego autora książek dla dzieci, a także ilustratora i rysownika prasowego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie świebodzińskich szkół podstawowych.
Paweł Wakuła w 2007 r. za swoją debiutancką publikację, „Co w trawie piszczy”, został wyróżniony w konkursie literackim im. Astrid Lindgren. Inne jego książki to między innymi „Kajtek i Yetik”, „Dębowa kołyska”, „Mój tata jest olbrzymem” oraz historyczne opowieści zebrane w kilku publikacjach, które napisał wspólnie z Kazimierzem Szymeczko i Grażyną Bąkiewicz.

Czytaj więcej...

W Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu na Czytelnika Roku „ Bibliofil Anno 2017”. W konkursie wyłoniono najaktywniejszych czytelników Wypożyczalni dla dorosłych, Filii miejskiej a w przypadku młodzieży również Oddziału dla dzieci. Zaszczytny tytuł Czytelnika Roku „Bibliofil Anno 2017” otrzymała Walentyna Aniśko, II miejsce zajęła Irena Kurowicka, III miejsce Irena Szczocka. Kolejne miejsca odpowiednio zajęli: Honorata Zaniewska, Barbara Malińska, Łukasz Duhanik, Eliza Mileszko, Małgorzata Siuda, Irena Żylińska i Wiesława Janek. W kategorii „Młodzieżowy Czytelnik Roku” wśród uczniów gimnazjów i młodzieży szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Weronika Sztrauch, która otrzymała zaszczytny tytuł „Młodzieżowy Czytelnik Roku„ II miejsce zajęła Martyna Lutyńska, III miejsce Anna Wójcik. Wszystkie laureatki są uczennicami I LO im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie. Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Oporska, uczennica SP nr 3 w Świebodzinie. Laureatom serdecznie gratulujemy. Uroczystość dekoracji nagrodzonych czytelników uświetniło spotkanie z pisarzem Mariuszem Czubajem.

Czytaj więcej...

26 kwietnia gościliśmy w naszej Bibliotece Darię Urban-Kostyk oraz Wojciecha Kostyka – parę podróżników – wędrowców, którzy zabrali nas w fascynującą podróż po Nowej Zelandii, śladami bohaterów znanych i cenionych powieści: „Hobbit”, „Władca Pierścieni”
i „Opowieści z Narnii”. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Zwiedzamy Świat z Biblioteką”.
Peter Jackson, reżyser „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” jest Nowozelandczykiem, więc zdając sobie sprawę z piękna swojego kraju, właśnie tam postanowił wybudować wioskę Hobbitów. Z tym wiąże się ciekawa historia. Jak opowiadali prelegenci, poszukiwacze idealnej miejscówki dla trylogii Tolkiena, krążąc helikopterem nad Nową Zelandią trafili do niewielkiej farmerskiej miejscowości. Rozległe, soczyście zielone pagórki, z pięknym jeziorem, z dala od cywilizacji wydały się idealnym miejscem do nakręcenia filmu. Russel Aleksander, właściciel ziemi, wyraził zgodę, ale postawił jeden warunek. Po skończeniu filmu wszystko miało zostać wyburzone i po scenerii filmowej miało nie być śladu. Po nakręceniu Władcy Pierścieni, zgodnie z umową, wszystko zniknęło, nawet drzewo, które specjalnie na potrzeby filmu zostało posadzone. Właściciela ziemi czekała niespodzianka. Już po pierwszej emisji filmu do Shire zaczęły zjeżdżać się tysiące turystów.

Czytaj więcej...

17 kwietnia br. w Czytelni przy ul. Bramkowej 2 i w Filii na os. Łużyckim odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, 6, 7 i Społecznej Szkoły Podstawowej w Świebodzinie. Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, oddając w ten sposób „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”. W książce Renaty Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy” z ilustracjami Macieja Szymanowicza pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. W konkursie „Przecinek i Kropka” 2013 została wybrana najbardziej wartościową i najpiękniej wydaną książką dla dzieci. "Wszystkie moje mamy" to prawdziwa opowieść o Szymku Baumanie, żydowskim chłopcu, którego Irena Sendlerowa wywiozła z getta, by dać mu szansę na przeżycie w nowej rodzinie.

Czytaj więcej...

17.04.2018 r. Biblioteka Publiczna w Świebodzinie gościła Annę Karpińską, Autorkę książek cieszących się dużą popularnością. Znane tytuły to m.in.: "Chorwacka przystań", "Za jakie grzechy?", "Przysługa", "Sakrament niedoskonały", "Zostań ze mną", "To wszystko przez ciebie", "Odnajdę cię". Niemalże wszystkie książki są do wypożyczenia w naszej bibliotece.
Świebodzińska biblioteka była pierwszym przystankiem Autorki w drodze na cykl spotkań z czytelnikami na Ziemi Lubuskiej. Spotkanie zbiegło się z premierą książki "Nie zabijaj tej miłości", która dziś rano pojawiła się na rynku wydawniczym w wielu miastach Polski. Autorka przyjechała do nas z Torunia. Ukończyła politologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała jako asystent na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz była dziennikarzem w bydgoskim oddziale Gazety Wyborczej.

Czytaj więcej...

Agnieszka Frączek- doktor habilitowany językoznawstwa, prac. Instytutu Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego specjalistka w dziedzinie leksykografii, popularyzująca wiedzę o współczesnej polszczyźnie wśród dzieci i młodzieży była gościem Filii Miejskiej nr1 Biblioteki Publicznej w Świebodzinie.
Spotkanie autorskie z pisarką odbyło się w grudniu 2017r. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z nauczycielami PSP nr 6 w Świebodzinie. Autorka w sympatyczny i ciepły sposób zaprezentowała fragmenty opowiadań z książek „Zielono mi!”, „Za płotem ostów”. W książce „Rany Julek!”

Czytaj więcej...

      29 listopada 2017 r. w czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką, pisarką młodego pokolenia, autorką niezwykle poczytnych humorystycznych powieści kryminalnych m. in: ”Czy ten rudy kot to pies?” ,”Zacisze 13”, „ Lilith” „Natalii 5” itd. Przez czytelników pisarka porównywana jest z Joanną Chmielewską....

Czytaj więcej...

Porucznik Borewicz z serialu „07 zgłoś się” i Piotr K. Piotrowski autor książki „07 zgłasza się” odwiedzili świebodzińską bibliotekę. „07 zgłoś się” to serial wyprodukowany przez Telewizję Polską, emitowany po raz pierwszy w latach 1976-1987. Pomysł zaczerpnięto z opowiadań „Ewa wzywa 07”. Tomiki te posłużyły za pierwowzory scenariuszy do wielu odcinków. Serial cieszył się w Polsce dużą popularnością a Bronisław Cieślak, aktor, prezenter telewizyjny i radiowy znany jest szerokiej publiczności jako odtwórca słynnej roli porucznika Borewicza w serialu kryminalnym zarówno „07 zgłoś się” jak również detektywa Malanowskiego w serialu „Malanowski i partnerzy”.
Piotr K. Piotrowski jest autorem książki „Kultowe seriale” oraz „07 zgłasza się: opowieść o serialu” poświęconej kultowemu serialowi lat 80-tych. Autor jako dziennikarz jeździł na plany filmowe, przeprowadzał wywiady z twórcami, pisał reportaże a zdobyta praktyka dała podstawy do napisania książki.

Czytaj więcej...

Dn. 23. 11. 2017 r. w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Świebodzinie odbyło się spotkanie z Joanną Wachowiak, pisarką książek dla dzieci. Udział w spotkaniu wzięli uczniowie kl. I i IV Społecznej Szkoły Podstawowej oraz uczniowie kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzinie. Autorka zadebiutowała w 2013 roku tytułem „Opowiastki dla małych uszu”. Była nominowana do literackiej nagrody Książka Roku 2014 Polskiej Sekcji IBBY. W 2016 roku zdobyła wyróżnienie w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Joanna Wachowiak jest z wykształcenia doktorem nauk humanistycznych i wykładowczynią na uniwersytecie w Poznaniu. Podczas spotkania Autorka ciekawie opowiadała o swoich książkach. Podejmowała z uczniami tematy, które dotyczyły treści książek: „Kot Kameleon”, „Baba Blaga”,

Czytaj więcej...

W piątkowe popołudnie (07.04.2017 r.) w Czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą i Rolandem Hellmann połączone z promocją najnowszej książki Małgorzaty Hellmann „Droga z przekonania”. Wspaniałe polsko - niemieckie małżeństwo, które z wyboru prowadzi działalność charytatywną, a początki tej działalności sięgają ciężkich dla Polski czasów Stanu Wojennego. Pan Roland był inicjatorem współpracy między miastami Verden i Zielonej Góry. Swoją działalność opierają na dobru człowieka, są ponad podziałami partyjnymi, polityką. W książce Pani Małgorzata przedstawia dramatyczne losy rodziny męża, które niewątpliwie ukształtowały i miały wpływ na wybór Jego życiowej drogi.

Czytaj więcej...

 
W październiku Biblioteka Publiczna w Świebodzinie gościła podróżnika Piotra Kowalczyka. Spotkanie pod hasłem "W pustyni i w puszczy: śladami Stasia i Nel" odbyło się ramach cyklu spotkań podróżniczych „Zwiedzamy Świat z biblioteką”.
Piotr Kowalczyk jest organizatorem wypraw w różne rejony świata, geografem, przewodnikiem, pasjonatem fotografii, publikuje artykuły w czasopismach podróżniczych, prowadzi serwis www.globtroterzy.net, jest autorem projektu www.afrykazachodnia.pl oraz festiwalu podróżniczego „Tydzień Ziemi” w Szczecinie.
        Dnia 21 września w ramach XI Lubuskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach” Biblioteka Publiczna w Świebodzinie gościła pisarkę Katarzynę Wasilkowską. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Odkrywcy”.
        Pisarka przybliżyła dzieciom swoje słowo pisane czytając fragmenty pełnych humoru utworów: „Mleczak: o tym jak mama szukała mleczaka”, „Królestwo jakich wiele”, „Jowanka i gang spod Gilotyny”.

Czytaj więcej...

Dnia 9 maja 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbyło się spotkanie autorskie z Łukaszem Piotrem Kotwickim.
Autora książek „Pamiętnik”, „Po drugiej stronie”, gościliśmy w książnicy po raz trzeci. Tym razem Pan Łukasz promował swoją nową powieść pt. „Siła spokoju”.

Czytaj więcej...

21 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy I F z nauczycielką Małgorzatą Sawiak z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie wzięli udział w spotkaniu autorskim z Barbarą Ciwoniuk, znakomitą pisarką książek dla młodzieży. W swoich utworach opisuje i porusza problemy współczesnych nastolatków stających na progu dorosłości tj. brak akceptacji, przemoc, nieporozumienia rodzinne. Mówi również o roli przyjaźni w życiu i o walce z własnymi słabościami....

Czytaj więcej...

„Z książką na walizkach” w Oddziale dla Dzieci w Świebodzinie.
 
2 października 2015 r. w ramach akcji „Z książką na walizkach”, w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Świebodzinie odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą.

Czytaj więcej...