Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

ERUDYTA 
Następne spotkanie: 18.04.2024 Godz. 10:30
 

KZP 
Następne spotkanie: 24.04.2024 Godz. 16:30
 

KMiA 
Następne spotkanie: 26.04.2024 Godz. 16:00
 

 DKK
 Następne spotkanie: 13.05.2024 Godz. 16:00

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

 
W okresie ferii zimowych od 30. 01. 2017 r. - 10. 02. 2017 r. w bibliotece zorganizowano zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkoły podstawowej. Każdy dzień był pełen niespodzianek i dostarczał uczestnikom wiele emocji oraz wrażeń...
W dniu baśniowym uczestnicy zajęć zmierzyli się z kojarzeniem baśni w oparciu o wylosowany przedmiot, rozpoznawali po rysunku, z jakiej pochodzi baśni, układali puzzle a także odgadywali tytuły baśni po usłyszanym fragmencie. Podsumowaniem dnia baśniowego było kolorowanie plasteliną ulubionych bohaterów. W dzień „smerfowy” dzieci wystąpiły w niebieskich sweterkach i brały udział w konkursach sprawnościowych. W niebieskich balonach ukryto pytania dotyczące smerfów. Zadaniem dzieci było przebić balon by odpowiedzieć na pytanie. W konkursie muzycznym po usłyszeniu dźwięku, odgadywały nazwy instrumentów.Następnie rozwiązywały zagadki, do którego Smerfa należy dany przedmiot. Brały udział w konkurencjach: „łowienie rybek”, „sztafeta cukierkowa”, przechodzenie przez niebieską wstążkę oraz układanie niebieskich puzzli. Dla dzieci dużym wyzwaniem był dzień „łamigłówki mądrej główki”. Rozwiązywały: rebusy, zagadki słowne i matematyczne oraz krzyżówki. Wyszukiwały też różnice i łączyły kropki według kolejności numerycznej w obrazkach. Kolorowały jednakowo takie same figury i przedmioty oraz odnalezioną drogę w labiryncie. Oprócz łamigłówek zorganizowano dzieciom również zabawy ruchowe: „berek z klamerek”, „rachunki w kątach”, gra w kręgle „imiona”. W dniu z Pippi Langstrumpf uczestnicy zostali podzieleni na trzy zespoły i wspólnie układali puzzle z sylwetki Pippi. Następnie kolorowali złożony obrazek zgodnie z przeczytanym opisem rymowanki o Pippi.
Do zabawy na czas „kto ma więcej piegów?” uczestników podzielono w pary. Jeden zawodnik pełnił rolę „piegusa”, drugi odpowiadał za naklejanie piegów. Rekord należał do osoby, której udało się w krótkim czasie przykleić, aż 21 piegów. W innej zabawie dzieci z zawiązywanymi oczami przyczepiały warkocze do głowy Pippi. Pierwszy tydzień ferii w bibliotece zakończył dzień w starożytnym Egipcie. Dzieci dopasowywały odpowiednie nazwy do wszystkich reprezentantów warstw piramidy społecznej Egiptu. Układały obrazki przedstawiające słynne budowle. Rozpoznawały przedmioty, części ciała, zwierząt, które przedstawiały hieroglify na ilustracji i przystąpiły do próby napisania kilku znaków. Z prac plastycznych dzieci pokolorowały bogów starożytnych Egipcjan i wykonały sześciany, by zbudować z nich piramidę. W dniu gier i zabaw czytelniczych zorganizowano konkurencje z wiedzy o książkach, bibliotece i prasie oraz zabawy ruchowe: korona czytelnika, poszukiwanie pantofelka Kopciuszka, zabawy z piłeczką. W dniu magii, dzieci po ułożeniu puzzli na obrazkach rozpoznały sylwetki: Merlina, Dumbledore'a Harry'ego Pottera, Gandalfa, Gargamela, Panoramiksa, Pana Twardowskiego. Do odczytania tajemniczej wiadomości zapisanej świeczką, dzieci wykorzystały farbki. Po odkryciu nazw roślin, wyszukiwały je w atlasie roślin leczniczych. Podczas budowania domku z kart dla czarodzieja uczestnicy zajęć wykazali się dużą cierpliwością, a także delikatnością. Niektórym z nich udało się zbudować domek z 12 kart. W „poszukiwaniu smoczych jaj” w bibliotece brały udział wszystkie dzieci. Osoby, które znalazły „smocze jajo” musiały wykonać ukryte w nim zadanie np. trzeba było zrobić 5 przysiadów, jaskółkę czy odpowiedzieć na zagadkę. Były też „loty na miotle” i „przechodzenie pod miotłą”. Inspiracją do zajęć stanowiły tradycyjne gry z książki „W co się bawić?” z serii Bolek i Lolek.
W zabawie „przedmioty od A do Z” uczestnik, który wymienił najwięcej przedmiotów na wybraną literę, określano mianem „Mistrza Słownikowego”. Poszukiwacze „Skarbu pirackiego” w bibliotece musieli najpierw złożyć mapę, żeby odnaleźć pudełko z ukrytym skarbem. Poszukiwania nie trwały długo a skarbem okazały się ciasteczka o smaku malinowym. Były też konkurencje: „odpadanka”, „kto pierwszy, ten lepszy”, „rysowanie w ciemno”, „cukierkowy książę”, „sokole oko”. Podczas dnia kolorowych zabaw z kredką, ołówkiem i farbami uczestnicy wykonali różne prace plastyczne: kwiaty z rolki po papierze toaletowym i z denka butelek. Natomiast z wiórek po zatemperowanych kredkach powstały piękne obrazki przedstawiające motyle, kwiaty, fale morskie, tancerki, głowy lwów. Ciekawym wyzwaniem plastycznym była zabawa ze Świerszczyka „ale draka rysuję zwierzaka”. Każdy według wskazówek rysował różne zwierzęta. Po takich cennych radach dzieci z łatwością narysowały morsa, wilka, pająka, muchę, konika morskiego czy hipopotama. W piątek na zakończenie ferii zorganizowano Dzień w Czekoladowni pana Wonki. To był bardzo słodki dzień w bibliotece. Przed degustacją kostek czekolady uczestnicy brali udział w zabawie, która polegała na szukaniu tacek z naklejonymi informacjami o historii powstania czekolady. Potem zaznaczano i kolorowano na mapie konturowej świata kontynentów uprawy kakaowca. Z książki „Charlie i fabryka czekolady” uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak wyglądała Czekoladownia pana Wonki. Na wystawce w bibliotece znalazły się różne rodzaje czekolad: mleczna, deserowa, biała, z bakaliami, nadziewana o smaku truskawkowym, wiśniowym, malinowym, karmelowym, z drobno posiekanymi migdałami i orzechami. Dla poczucia walorów każdej czekolady uczestnicy przystąpili do degustacji według wybranych wskazówek. Do „rozszyfrowania” danej czekolady wykorzystali swoje zmysły: wzrok, węch, smak, dotyk. Po ocenie każdy z nich stworzył swój własny ranking ulubionych czekolad.
Zorganizowane zajęcia podczas ferii stanowiły świetną zabawę, która pozwoliła dzieciom aktywnie i twórczo spędzić wolny czas. Za aktywny udział w zajęciach dzieci otrzymały słodki poczęstunek i symboliczne nagrody.
Ewa Kubik
kierownik Oddziału dla dzieci
Biblioteki Publicznej w Świebodzinie
 
IMG 0254
 
 
 
 
 
IMG 0283
 
IMG 0325
IMG 0334
IMG 0347
IMG 0356
IMG 0376
IMG 0381 (2)
IMG 0387
IMG 0394