bannerbiblioteka2

Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

 

mplakat DKK

Następne spotkanie:
02-12-2019


 Erudyta

Następne spotkanie:
22-11-2019


mspeedcub


 mKlub Zaczytanych Przedszkolaków   Oddział


logo1

 

logo2

 

logo3

 

Odwiedziło nas:

© 2009-2019 by GPIUTMD

 
 
Jak co roku w okresie ferii zimowych od 14. 01. – 25. 01. 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie zorganizowano zajęcia literackie, plastyczne i ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkoły podstawowej. Zajęcia odbywały się w Oddziale dla Dzieci oraz Filii nr 1 na os. Łużyckim.
Tematyka zajęć była różnorodna. Zorganizowano literackie zagadki i zabawy na podstawie treści ulubionych utworów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, a także bajek Walta Disneya. Podczas gry literackiej w Akademii pana Kleksa uczestnicy zajęć z zainteresowaniem podchodzili do zmagań, których nazwy zadań brzmiały tajemniczo, np. przędzenie liter, rupieciarnia czy kleksografia.

Czytaj więcej...

Pewnego grudniowego dnia okazało się, że... MIKOŁAJ ZAGINĄŁ! Co się stało z Mikołajem? Na pytanie poznały odpowiedź dzieci ze świebodzińskich szkół i przedszkoli podczas świątecznego spektaklu kabaretowego w wykonaniu Teatru "Tak" z Radomia. Dzieci czynnie uczestniczyły w spektaklu poprzez dialog z postaciami, udział w piosenkach i tańcach animacyjnych. Miały niepowtarzalną okazję nauczyć się jeździć na... reniferku i wykonać test poziomu wyślizgiwania zimowych sprzętów. ;) Teatr "Tak" bawi ucząc - uczy bawiąc, a ich scenariusze powstają w oparciu o klasykę literatury dziecięcej.
 
 
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem „Bona Fides” mającym na celu aktywizację seniorów 60+. Seniorzy wzięli udział w warsztatach „Kronikarze naszych ziem” w ramach projektu „Aktywnie śladami przeszłości”. Uczestnicy stworzyli kronikę i wystawkę poświęconą historii swojej Małej Ojczyzny. W ten sposób przyłączyli się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj więcej...

W poniedziałkowe popołudnie (08.10.2018 r.) po raz kolejny twórcy i miłośnicy poezji spotkali się w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie na Lubuskim Spotkaniu Poetyckim „W pół drogi”- przystanek Świebodzin. Gośćmi biblioteki byli: Janina Jurgowiak z Gorzowa Wlkp., Aleksandra Kurzawa z Zielonej Góry i Jerzy Hajduga z Drezdenka. W spotkaniu uczestniczyli także ludzie pióra: Anna Dominiak, Beata Patrycja Klary, Marek Stachowiak, a także młodzież ze świebodzińskiego Liceum oraz mieszkańcy. Spotkanie rozpoczęto dyskusją o miejscu poezji w życiu człowieka. Zauważono, że po latach stagnacji wraca na nią trend. Tradycyjnie obecni na spotkaniu poeci zaprezentowali swoją twórczość.

Czytaj więcej...

 7 września 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbyło się Narodowe Czytanie. Akcja ma swój początek w 2012 r., zainicjowana została przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Głównym celem jest krzewienie rodzimej literatury oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Utwór wybierany jest przez rodaków drogą internetową. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania ma miejsce w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego też wyjątkowo czytano fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz fragmenty Antologii Niepodległości, zaproponowane przez parę prezydencką. Antologia będzie czytana przez cały rok. Są to 44 teksty, na którą składają się m.in.: „Bogurodzica”, „Grób Agamemnona” Juliusza Słowackiego, „Mazowsze” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy „Wiersz do Legionów polskich” Cypriana Godebskiego.

Czytaj więcej...

Biblioteka Publiczna w Świebodzinie jest jedną ze 100 w całej Polsce, która wzięła udział w programie „Globalnie w bibliotekach”, realizowanym przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Spotkania odbyły się w Filii nr 1 na os. Łużyckim oraz w Filii w Jordanowie. Celem akcji było przeprowadzenie kampanii informacyjnej, dotyczącej pomocy humanitarnej, towarzyszącym jej stereotypom oraz wiedzy na podstawie której kształtowane jest podejście do problemu. Uczestnicy – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świebodzinie oraz dorośli mieli okazję zapoznać się z działalnością PAH.

 

mIMG 0480

Czytaj więcej...

Tegoroczny „Tydzień Bibliotek” w filii miejskiej na osiedlu Łużyckim odbył się pod hasłem „(Do)wolność czytania” . Na imprezy organizowane przez bibliotekę zapraszani byli prelegenci, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 oraz dzieci Publicznego Przedszkola nr 5 z Świebodzina.
W czwartek 23.03 Biblioteka Publiczna w Świebodzinie włączyła się w ogólnoeuropejską kampanię „Tydzień z Internetem” (All Digital Week). Organizowany od 2011 roku projekt ma za zadanie przybliżyć nowoczesne technologie internetowe oraz medialne i zarazem wykorzystać je w codziennym życiu publicznym, społecznym czy też zawodowym. W Polsce koordynatorem akcji Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego współpracująca z m.in. Polską Akcją Humanitarną czy Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Przewodnim motywem tegorocznej edycji było krytyczne myślenie, sposób odbioru docierających do nas informacji, odmienna perspektywa spojrzenia na daną sprawę oraz ocena wiarygodności przekazu medialnego.

Czytaj więcej...

„Weekendowy Szlak Naukowy” to akcja organizowana pod patronatem pani marszałek województwa Elżbiety Polak mająca promować szeroko rozumianą lubuską naukę i kulturę. Wśród różnorodnej oferty tegorocznej edycji znalazła się również impreza przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Świebodzinie. W ramach akcji przygotowaliśmy dla mieszkańców prelekcję pt. Szlakiem historycznego systemu obronnego Świebodzina” oraz wycieczkę szlakiem pozostałych części systemu, porównywanie przeszłości i teraźniejszości. Wszystkich zainteresowanych naszym miastem, młodzież i dorosłych, zaprosiliśmy na spotkanie z historią Świebodzina.

Czytaj więcej...

        Na początku września br. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbyło się „Narodowe Czytanie”. To ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, mająca na celu propagowanie literatury polskiej oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Utwór do Narodowego Czytania wybierany jest każdego roku przez Polaków w drodze głosowania internetowego. W 2017 roku zwyciężył dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Dzieło konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego. Honorowy patronat nad akcją objęła Para Prezydencka, w Świebodzinie organizatorem Narodowego Czytania był Burmistrz Świebodzina oraz Biblioteka Publiczna.

Czytaj więcej...

W piękne wrześniowe popołudnie (11.09.2017 ) odbyło się drugie spotkanie z cyklu Lubuskie Spotkania Poetyckie „W pół drogi” – przystanek Świebodzin. Uczestników spotkania powitała Bogusława Hołub – kierowniczka Wypożyczalni dla dorosłych. Swoją twórczość i sylwetkę zaprezentowały rodzime poetki Pani Hanna Szczęsna i Anna Dominiak. Zieloną Górę reprezentował Michał Banaszak a Gorzów Wlkp. Roman Habdas. Moderatorem spotkania była Beata Patrycja Klary Laureatka Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2015.
Uczestników najbardziej interesował temat i postrzeganie poezji i poety. Poeta to stan ducha. Poetą jest się nawet wtedy jak nie pisze się wierszy, jest to „stan wewnętrzny”. Jednak nasi twórcy nie chcą być określani tym mianem.

Czytaj więcej...

Biblioteka Publiczna w Świebodzinie przy współpracy z kawiarnią „Mimoza” zorganizowała w Świebodzinie pierwszą akcję bookcrossingu. Bookcrossing (w tłumaczeniu dowolnym: „krążąca książka”, „książka w podróży”) to bezpłatna wymiana książek w celowo utworzonych oznakowanych punktach, której towarzyszy hasło: „Uwolnij książki”, „Podziel się książką z innymi”. Celem akcji jest popularyzacja książki w nowoczesnej i bezpłatnej formie, podniesienie wciąż niskiego w naszym kraju poziomu czytelnictwa i przekonanie, że dzielenie się książkami zwane „uwalnianiem” jest o wiele lepsze od samego tylko posiadania.
Autorem idei bookcrossingu był amerykański informatyk Ron Hornbaker, który w 2001 roku założył pierwszą stronę internetową poświęconą bookcrossingowi. Do Polski akcja trafiła dwa lata później i stopniowo zdobywała sobie coraz większą popularność. Oficjalnie Ogólnopolskie Święto Uwalniania Książek obchodzimy 8 czerwca, choć oczywiście akcja trwa cały rok.

Czytaj więcej...

28 sierpnia br. Biblioteka Publiczna w Świebodzinie zorganizowała Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów w kawiarni „Mimoza”. Pogoda sprzyjała naszemu przedsięwzięciu i wydarzenie to świętowaliśmy na zewnątrz kawiarni, przy stoliku pod parasolem. Każdy z mieszkańców mógł się przyłączyć i poczytać ulubioną historię obrazkową. Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów jest obchodzony od 2010 roku i przypada w rocznicę urodzin amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego, twórcy postaci z uniwersum X-Men czy Fantastycznej Czwórki. Pomysłodawcami obchodów są amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean.

Czytaj więcej...

Akcja promująca czytelnictwo wśród dzieci to wspólna inicjatywa Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 wŚwiebodzinie, Biblioteki Publicznej oraz Uniwerysteu Trzeciego Wieku.
Korowód odbył się w ramach obchodów 70-lecia powstania Biblioteki Publicznej w Świebodzinie oraz XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
KOROWÓD ŻYWEJ KSIĄŻKI

KOROWÓD ŻYWEJ KSIĄŻKI XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Opublikowany przez Biblioteka Publiczna w Świebodzinie na 9 czerwca 2017

Czytaj więcej...

W roku 2017 Biblioteka Publiczna w Świebodzinie obchodzi 70 lat swojego istnienia. To zaszczytny jubileusz. Instytucja powstała na gruzach, jakie pozostawiła po sobie II Wojna Światowa. Bibliotekę powołano w 1947 roku z inicjatywy władz Świebodzina, które na mocy dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami z dnia 17 kwietnia 1946 roku przystąpiły do organizowania bibliotek na wsi i w mieście.
Jubileusz 70-lecia Biblioteki Publicznej w Świebodzinie to podkreślenie obecnej roli placówki w życiu kulturalnym miasta, ale również wyrażenia szacunku, uznania i podziękowań wszystkim osobom, które przyczyniły się do jej rozwoju. To czas wspomnień, refleksji, podsumowań, przeglądu kart historii, które stworzyły fundamenty do kreślenia planów na przyszłość. To poszanowanie słowa drukowanego.  Jubileusz jest okazją do wyrażenia podziękowań za popularyzację czytania i możliwość pełnienia misji, jaka jest powierzona bibliotece. To czas podziękowań tym, którzy byli i są z biblioteką związani.

Czytaj więcej...

Pod tym ogólnopolskim hasłem filia miejska Biblioteki Publicznej na osiedlu Łużyckim zapraszała do biblioteki prelegentów, którzy prowadzili warsztaty i wygłaszali referaty na różne tematy. Słuchaczami wykładów byli uczniowie PSP nr 6 oraz PG nr 3 w Świebodzinie.
 
03 kwietnia br. w ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci Biblioteka Publiczna w Świebodzinie zorganizowała „Bal w krainie Baśni Andersena” w przedszkolu dla dzieci z gr: „Wiewiórki” i ”Misie” we współpracy z nauczycielkami Grażyną Szewczyk i Katarzyną Sierewicz oraz rodzicami Publicznego Przedszkola nr 5 w Świebodzinie. Święto Książki dla dzieci obchodzimy 2 kwietnia w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Święto ustanowiono w 1967 roku, aby zwrócić uwagę na potrzeby młodego czytelnika, a także by promować tworzoną dla niego literaturę i grafikę. Bal rozpoczął się od zaśpiewania przez dzieci piosenki „Witajcie w naszej bajce”. Przedszkolaki były przebrane za postacie z Baśni H. Ch. Andersena. Na balu powitano m.in.:

Czytaj więcej...

Ferie zimowe to wymarzony czas dla dzieci. To dla nich filia miejska przygotowała cały wachlarz ciekawych zajęć: literackich, edukacyjnych, plastycznych oraz ruchowych. W zajęciach uczestniczyły dzieci ze szkoły podstawowej oraz przedszkolaki. Spotkania z dziećmi odbywały się codziennie.
Na zajęciach literackich dzieci chętnie czytały fragmenty z ulubionych książek. Do głośnego czytania wybrały książki: J.K Rowling „Harry Potter i czara ognia”, L.M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”, K. Drzewieckiej „Piątka z Zakątka” oraz historie „Pokemona”. Po przeczytaniu opowiadały dalsze losy bohaterów.

Czytaj więcej...