Na lutowym spotkaniu (05.02.2018 r.), klubowicze podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Haruki Murakamiego " Zawód: powieściopisarz".
W 11 esejach , które można nazwać autobiograficznymi bowiem zawierają wiele wątków autobiograficznych. Autor opowiada o sobie i swoim warsztacie pisarskim, o tym jakie były początki i wyboje na drodze do sukcesu.
Jednak klubowicze nie podzielają zdania , że są to eseje.
Jakim człowiekiem jest powieściopisarz ?. Nie wie jak to jest u innych pisarzy. Autor chowa się za swoimi bohaterami nie lubi pokazywać się publicznie, nie udziela wywiadów, rzadko pojawia się w mediach. Jest człowiekiem zamkniętym w sobie. Mówi o systematyczności. Pisarzami zostają wytrwali, geniusze odpuszczają. Żmudna praca, która nauczyła go pokory oraz nadawała rytm jego dniom. Szczęściu. Jak nie utracić wiary w siebie w obliczu bardzo surowej krytyki ?.
Klubowicze zwrócili uwagę na powtórzenia. Na fragmenty zawierające laudację na swój temat, na rozbudowane Ego Autora, na zachowanie bardziej pasujące do dorastającej młodzieży , która wie wszystko na każdy temat, najlepiej.
Dla początkujących pisarzy pomoże znaleźć swój własny styl i sposób pisania. Eseje opisują sposób myślenia Murakamiego. W esejach Murakami pokazuje , że napisanie książki to nie jest trudne zadanie. Później jest trudniej bo życie książki obecnie jest krótkie i wejść do kanonu literatury nie sposób. Autor porusza tematy, które dla niektórych mogą wydawać się kontrowersyjne ale Murakami pisze zawodowo od 40 lat, więc wnioski są przemyślane choć nasi klubowicze nie do końca się z nimi zgadzają.
Następne spotkanie wyznaczono na 05.03.2018 r. a do przeczytania zaproponowano książkę Paulliny Simons "Samotna gwiazda".