Na pierwszym spotkaniu klubowiczów w nowym 2018 roku omawiana została książka Marie Fasie „Kobieta z Isla Negra”
Książka oparta jest na faktach, przesycona zmysłowością i pełna napięcia. Inspirowana jest prawdziwymi postaciami: chilijskim poetą Pablo Nerudą (laureatem Nagrody Nobla), jego żoną Delią i kochanką Matilde. Chociaż te osoby zajmują ważne miejsce w powieści, nie są najważniejsze. Obserwujemy ich skomplikowaną relację oczami dwunastoletniej Elisy, córki gosposi. Elisa jako dziecko, wraz z matką trafia do domu poety. Obserwuje jego i życie poety. Zafascynowana jest jego żoną, malarką Delią. Dorasta w niezwykłym domu, pełnym pamiątek, książek. Czyta, obserwuje, zaprzyjaźnia się z Delią, dojrzewa. Odkrywa zmysłowość, pożądanie, zdradę. Zmienia swoje życie, oddala się od matki. Dopiero gdy matka umiera, Elisa dowiaduje się dlaczego wyjechały na Isla Negra i jaką rolę odegrał w jej życiu Pablo Neruda. Szczególna jest w tej książce pozycja kobiet. Fasie pokazuje rywalizację o miejsce u boku mężczyzny, namiętność skrywaną przed spojrzeniami innych, kobiecą przyjaźń, siłę macierzyńskiej miłości i każda z tych kreacji odgrywa ważną rolę w życiu Elisy oraz kształtuje jej charakter. Dopiero w swoim dorosłym życiu dostrzega wydarzenia, które wpłynęły na nią samą. Książka przedstawia Nerudę nie tylko jako genialnego pisarza, ale też jako uwodziciela oraz osobę skrywającą wiele negatywnych cech, takich jak dziecinność czy egoizm.
Klubowicze stwierdzili, że książka jest dobrze napisana warsztatowo i podobała się. W trakcie dyskusji padły dwa pytania : pierwsze : czy Elisa to córka czy kochanka Nerudy?
drugie :o jaką kobietę chodzi w tytule a może tytuł powinien brzmieć „Kobiety z Isla Negra”?
Po żywiołowej dyskusji nie udało się jednoznacznie odpowiedzieć na w/w pytania.
Kolejne spotkanie klubowiczów odbędzie się 05.02 a do dyskusji wytypowano książkę Haruki Murakamiego „Zawód : powieściopisarz”.
 
Moderator DKK
Renata Borowiak