Na lutowym spotkaniu klubowicze podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Anny Kamińskiej " Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak".
Dyskusja była bardzo ożywiona. Książka podobała się klubowiczom a jej treść i główna bohaterka na pewno zostanie zapamiętana. Klubowicze przypominali sobie audycje radiowe i telewizyjne z Jej udziałem. Podziwiano Simonę za jej mądrość, siłę i wytrwałość w dążeniu do postawionego sobie celu. Jej postać wywołała uznanie, podziw ale i współczucie.
Była to kobieta nietuzinkowa wywodząca się ze sławnego rodu krakowskich artystów- malarzy Kossaków i pisarzy ciotka Magdalena Samozwaniec i poetka Maria Pawlikowska - Jasnorzewska. Odrzucona przez swoich najbliższych za brak talentu i za to, że nie jest męskim potomkiem. Doświadczenia młodości i dzieciństwa spowodowały rozdarcie i towarzyszyły jej do końca. Żyła tak jak to sobie zaplanowała. Buntowniczka, współczesna wojowniczka, pasjonatka silna i nietuzinkowa. Poszukująca swojego miejsca w świecie. Wybrała życie wśród zwierząt jak ich nazywała "braci mniejszych" , i to wśród nich znalazła to czego nigdy nie doświadczyła od ludzi. Wiodła życie przepojone miłością do zwierząt ale smutne i w samotności. Przez 30-lat mieszkała w drewnianej leśniczówce po środku Puszczy Białowieskiej bez prądu i wody. Całym swoim życiem , działaniem i karierą naukową udowadniała, że zasługuje na nazwisko Kossak mimo, że nie maluje jest artystką w swoim fachu. Jest dobra, doceniana za to czym się zajmuje. A była biologiem, profesorem, doktorem habilitowanym nauk leśnych i popularyzatorem nauki. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski.
W swojej pracy naukowej zajmowała się m.in. ekologią behawioralną ssaków. Sama siebie określała czasem mianem „zoopsychologa". Znana była z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody. Książkę czyta się bardzo dobrze, walorem jej są zdjęcia. Oprócz przedstawionego życia głównej bohaterki dobrze oddany jest klimat przedwojennego Krakowa , życia artystów a także jak to się zmieniało na przestrzeni lat po wojnie. Następne spotkanie zaplanowano na 06.03.2017 r. a do przeczytania zaproponowano książkę Małgorzaty Wardy " Najpiękniejsza na niebie".
 
Moderator DKK
Bogusława Hołub
IMG 0369
IMG 0370
 
 
 
IMG 0372
 
IMG 0374