Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

ERUDYTA2 
Następne spotkanie: 16.05.2024 Godz. 10:30
 

KZP 
Następne spotkanie: 24.04.2024 Godz. 16:30
 

KMiA 
Następne spotkanie: 26.04.2024 Godz. 16:00
 

 DKK
 Następne spotkanie: 13.05.2024 Godz. 16:00

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu DKK dyskutowaliśmy o książce Anny Badkhen „Kałasznikow kebab. Reportaże wojenne”. Autorka jest rosyjską dziennikarką, która jako korespondentka wojenna wyjeżdżała do Iraku, Afganistanu, Palestyny, Czeczenii, ogarniętych chaosem państw postsowieckich, a także nękanej suszą wschodniej Afryki.
Reporterka mówi o sprawach trudnych. Opowiada nie tylko o konfliktach zbrojnych świata, skupia się przede wszystkim na jednostkach, których te konflikty bezpośrednio dotykają. Tytuł może szokować, bo cóż wspólnego ma kałasznikow – słynny karabinek AK – 47 z kebabem – potrawą kuchni orientalnej? Autorka w swoich reportażach bezsensowne okrucieństwo wojny przeplata z opisami aromatycznych potraw. Początkowo może się to wydawać kontrowersyjnym pomysłem, jednak czytając książkę człowiek zdaje sobie sprawę, że ludzie żyjący w chaosie, dotknięci okrucieństwem wojny pragną choć odrobiny normalności.
Anna Badkhen przy wspólnych posiłkach i dochodzących odgłosach strzałów poznaje przerażające historie swoich rozmówców. Spotyka na swojej drodze ludzi ogarniętych żądzą zemsty, zabijania, mieszkańców zastraszonych, sterroryzowanych i cierpiących, ale przy tym gościnnych i otwartych. Poznaje historie matek opłakujących zabite dzieci, ojców dumnych z synów – samobójców, zrozpaczone wdowy, ofiary gwałtów i tortur. Wysłuchuje intymnych wspomnień i poznaje kulisy wojny. Jedni bohaterowie są bardzo powściągliwi, inni chętnie opowiadają o swoich traumatycznych przeżyciach, przeżywając w ten sposób swoiste katharsis. Za serce chwytają opisy śmierci głodowej w Afryce. Autorka ukazuje też moralne dylematy, z którymi boryka się każdy korespondent wojenny. Dziennikarka przytacza historie, w których jej życie było zagrożone. Wspomina moment, gdy patrzyła prosto w otwór lufy wymierzonego w nią kałasznikowa, gdy chcieli obrabować ją mężczyźni, którzy mieli być jej ochroniarzami, a także pisze o dziesięcioletnim chłopcu, który niespodziewanie przyłożył jej nóż do brzucha. W książce autorka umieściła także wspomnienia swojego dzieciństwa i młodości w Związku Radzieckim i późniejszej putinowskiej Rosji. Opowiada o rosyjskiej obyczajowości, rodzinnych obiadach i przyjęciach, które były nie tylko rozrywką, ale i ucieczką od komunistycznego reżimu. Porusza przy tym problem alkoholizmu w Rosji. W książce można znaleźć mnóstwo przepisów kulinarnych. Pojawiają się dokładne wskazówki, jak przygotować arabskie dolma, słodką baklawę, chleb samun czy tytułowy afgański kebab jagnięcy. Książka opowiada nie tylko o okrucieństwie wojny, ludzkich tragediach, niesprawiedliwości, traumatycznych przeżyciach, smutku i cierpieniu. To również przypowieść o chlebie, czyli symbolu dostatku, którego często nie doceniamy. W naszym społeczeństwie jedzenie jest rozkoszą, przyjemnością, sztuką, a w wielu częściach świata artykułem pierwszej potrzeby. Książka niewątpliwie skłania do refleksji i uczy pokory wobec życia.
W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z renesansową i barokową sztuką ogrodową. Prowadząca za pomocą prezentacji multimedialnej przybliżyła klubowiczom kompozycje znanych założeń, m.in. Villi Medici, Villi Lante, Villi d’Este, Charleval. Spośród ogrodów barokowych zostały przedstawione, m.in. Saint-Germain-en-Laye, Voux-le-Vicomte, Wersal, Herrenhausen, Hampton Court, oraz Peterhof.
Kolejne spotkanie wyznaczyliśmy na 3 października, a dyskutować będziemy o książce „Delikatność” Davida Foenkinosa.
Moderator DKK
Luiza Gordzelewska

IMG 0048