bannerbiblioteka2

Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

 

mplakat DKK

Następne spotkanie:
02-12-2019


 Erudyta

Następne spotkanie:
22-11-2019


mspeedcub


 mKlub Zaczytanych Przedszkolaków   Oddział


logo1

 

logo2

 

logo3

 

Odwiedziło nas:

© 2009-2019 by GPIUTMD

04.11.2019 r. członkowie klubu DKK "Orator" podzielili się opinią na temat książki Zofii Mąkosy " Cierpkie grona". Jest to 1 tom z cyklu Wendyjskiej Winnicy. Przeczytanie jego ma zachęcić do czytania następnych.
Zofia Mąkosa, ur. w Kargowej, obecnie najpopularniejsza lubuska pisarka. Jej debiutancka powieść to właśnie „Cierpkie grona” . Jest laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2017. Sama o sobie mówi, że jest kobietą pogranicza i jego historia jest dla niej źródłem wiedzy o przeszłości i teraźniejszości i stanowi treść książki.

Czytaj więcej...

Klubowicze DKK „Orator” w Świebodzinie spotkali się 07 października 2019 r.
Było to kolejne spotkanie, na którym dyskutowano nad książką Olgi Tokarczuk „Opowiadania bizarne”.
Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, śmieszny czy niezwykły. „Opowiadania bizarne” to dziesięć opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni : Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane. Każda opowieść zawiera element niespotykany, dziwny, ale nie musi on być nadprzyrodzony. Język „Opowiadań bizarnych” jest przystępny, choć nie jest to raczej lektura do poduszki. Tokarczuk przedstawia nietuzinkowe historie, tajemniczość i lekki niedosyt. Autorka zaskakuje różnorodnością - od króciutkich, niemalże kilkuakapitowych opowiastek, wręcz przypowieści, jak na przykład "Szwy" czy "Przetwory", przez opowieści snute w formie dziennika, relacji, jak "Zielone dzieci", aż po dłuższe opowieści skupione na odczuciach bohaterów, jak w dwóch ostatnich opowiadaniach - "Góra wszystkich świętych" i "Kalendarz ludzkich świąt”. Opowiadania nie kończą się żadnymi wnioskami. Tu nie ma puent, nie ma morałów. Tutaj każdy zostanie zawieszony w zakończonym nagle finałowym punkcie opowieści.

Czytaj więcej...

Klubowicze DKK na wakacyjne wojaże zabrali książkę Jacka Pałkiewicza "Oblicza strachu". 02.09.2019 na spotkaniu dyskutowano o książce, języku i treści, dzieląc się spostrzeżeniami, przeżyciami ze swoich wędrówek. . Polski dziennikarz i podróżnik zapisał się na kartach historii jako odkrywca źródła Amazonki. Prowadzi też szkołę przetrwania, szkoli antyterrorystów i ma nadzieję, że przekazane umiejętności, wiedza, ocalą choć jedno życie. Książka jest zbiorem niedużych opowieści z podróży pokazujących osobiste przeżycia Autora podczas eskapad, ekstremalnych sytuacji , niejednokrotnie walki o życie. Łączą je jedynie emocje bo rozrzucone są w czasie i po różnych kontynentach. Warunki ekstremalne od temp.140 stopni C na Takla Makan czy mrozu minus 60 stopni C. na Syberii.

Czytaj więcej...

06 maja odbyło się kolejne już w tym roku i ostatnie przed wakacjami spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie. Spotkanie tradycyjnie podzielone było na dwie części. W pierwszej klubowicze dyskutowali o książce Hanny Cygler „Złodziejki czasu”. Książka ta jest historią czterech kobiet, pisarek. Bohaterki spotykają się na festiwalu literackim, rokrocznie odbywającym się w Siedlcach. Swój pobyt w mieście rozpoczynają od wizyty u wróżki, która każdej z kobiet ma wiele do powiedzenia…Annę, Kingę Elwirę i Marię pozornie dzieli wiele – wiek, wykształcenie, doświadczenia życiowe – łączy natomiast pasja do pisania, chociaż parają się one odmiennymi gatunkami literatury.

Czytaj więcej...

Całkiem na poważnie, 01.04.2019 w dzień żartów, zwanym "Prima aprilis" klubowicze DKK "Orator" zajęli się omówieniem i podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Mariusza Szczygła "Projekt: prawda". Zawiera ona felietony Autora z własnego i cudzego życia, które pisał i opublikował w dodatku do "Gazety Wyborczej", "Duży Format".
Jest to perełka wydawnicza- kolaż. Składa się z 3 części ( I cz. jest zapisem intymnych przeżyć autora, który chowa się przed światem " między malarstwem a muzyką". Cz. II czyli "Portret z pamięci" jest to powieść mało znanego pisarza Stanisława Stanucha z 1959 r., porównywalnej z dziełami Camusa i Sartre'a.". Cz. III jest "zapisem apetytu na życie" a ściślej na kontakt, rozmowy, przebywanie z ludźmi). Mariusz Szczygieł zafascynowany powieścią zawierając ją w swojej książce stawia jej pomnik. Reporter Mariusz Szczygieł szuka cudzych prawd m.in. w Grudziądzu Warszawie , w stolicach europejskich m. in. w Londynie, Paryżu, Pradze czy na dalekim wschodzie w birmańskim Ngapali czy laotańskim Luang Prabang. Prawdę dostarczają znane postaci takie jak Stańko, Kapuściński czy Osiatyński jak również przygodnie poznani ludzie w pociągu, w knajpach, taksówkarze a także bywalcy warszawskiej księgarni Wrzenie Świata." Klubowicze starali się odpowiedzieć na pytanie, co to jest prawda? Bo dla każdego człowieka może być inna.

Czytaj więcej...

Dnia 04.03.2019 r. odbyło się wiosenne spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie. Spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszej klubowicze dyskutowali nad książką Gabrieli Gargaś „Taka jak ty”, w drugiej przedstawiona została krótka prezentacja multimedialna „Pisarki i postacie kobiece w literaturze”.
„Taka jak Ty” Gabrieli Gargaś to książka, którą czyta się z przyjemnością. Opowiada o „zwykłych” dziewczynach i życiu codziennym. Bohaterkami powieści są Mariona i Karolina – przyjaciółki od zawsze, które łączy wspólne dzieciństwo i mnóstwo emocji. Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, chodzenie z kluczem na szyi, skakanie po drzewach, podkradanie owoców z działek, jedzenie oranżadek w proszku…Pierwsze miłości, pocałunki i rozczarowania. Bohaterki znają się całe życie, są prawdziwymi przyjaciółkami. Zawsze jedna może liczyć na drugą, w radości i smutku, chorobie i zdrowiu. „Taka jak ty” Gabrieli Gargaś to książka o przyjaźni.

Czytaj więcej...

Podróże i literatura podróżnicza zawsze budziła zainteresowanie. Tym razem, 04.02.2019 r. klubowicze zmierzyli się z książką Aliny Łęskiej, Jacka Łęskiego "Pokochać Ukrainę". Mamy wielu przybyszy za wschodniej granicy. Pracujemy z nimi i spotykamy turystów, dlatego też, warto poznać ich kraj. Książka napisana przez polsko- ukraińskie małżeństwo. To ich oczami pokazana jest Ukraina i jej mieszkańcy. Przedstawione są scenki i historyjki z życia wzięte. Książka jest przewodnikiem po Ukrainie. Kraj przedstawiony jest w pogodny sposób. Książka zawiera elementy historii, polityki, kuchni, sztuki, miłości i pokazuje zwyczajne życie. Opisują prawdę o wszechobecnej korupcji. Autorzy przedstawiają Kijów tak, że ma się wrażenie jakby się tam było. Nasze Narody wiele dzieli, historia jest bardzo skomplikowany ale i łączy więcej niż się nam wydaje.

Czytaj więcej...

Pierwsze spotkanie w 2019 roku, świebodzińskich klubowiczów DKK"Orator" odbyło się 07.01.2019 r. Charakteryzowało się ożywioną dyskusją na temat zdrady, która jest tematem książki brazylijskiego powieściopisarza Paulo Coelho o tym samym tytule "Zdrada". Klubowicze starali się odpowiedzieć na pytania.Kto kogo zdradza ? Kto chce być zdradzony ? Dlaczego zdradzamy ? Fabuła książki nie jest odkrywcza ale mamy tu do czynienia z paletą uczuć. Główna bohaterka Linda wiedzie sielskie i ustabilizowane życie dla niektórych szczyt marzeń. Dla niej, staje się nie do zniesienia. Jest nieszczęśliwa i popada w apatię. Zaczyna się buntować przeciw rutynie i przewidywalności swojego życia.

Czytaj więcej...

03.12.2018 r. odbyło się ostatnie spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie. W pierwszej części spotkania podsumowano rok bieżący i wręczono klubowiczom drobne upominki z życzeniami świąteczno- noworocznymi życząc dalszych owocnych spotkań w ramach DKK w 2019 roku. W drugiej części klubowicze podzielili się wrażeniami po przeczytaniu książki Ewy Stachniak „Bogini tańca”. Autorka ocaliła od zapomnienia Bronię Niżyńską, wybitną choreografkę i baletnicę, która całe życie była w cieniu genialnego brata, Wacława. Bo w historii baletu to Wacław Niżyński zapisał się jako „bóg tańca”, którego osobę kojarzą nawet zupełni dyletanci.

Czytaj więcej...

Na listopadowe spotkanie ( 05.11.2018 r.), klubowicze DKK "Orator"
mieli do przeczytania książkę niemieckiego pisarza Jana-Philippa Sendkera " Sztuka słyszenia bicia serca". Klubowicze zapoznali nas z jej tematyką, poruszanymi problemami i wrażeniami.
Tematem powieści jest miłość, miłość bezwarunkowa. Czy taka istnieje? , czy może się przydarzyć?. Na te i podobne pytania odpowiadali klubowicze. Książka mówi o sile uczucia, napisana jak "bajka". Akcja toczy się od 20 do 90 lat XX wieku na dwóch kontynentach. Czytelnik poznaje dwie kultury, dwie filozofie życia , dwa systemy wartości.
01.10.2018 r. odbyło się spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie. Omawiana została książka Nicole Mones „Ostatni kucharz chiński”. Jest to pełna optymizmu opowieść o kobiecie, która, szukając prawdy o przeszłości, nieoczekiwanie odnalazła radość życia. Maggie po nagłej śmierci męża rzuca się w wir pracy. Niespodziewana wiadomość z odległych Chin burzy jej z takim trudem odbudowywany spokój. Czy to możliwe, by mąż ją zdradził, by przez kilka lat ukrywał przed nią istnienie nieślubnej córki? Los jej sprzyja, dostaje propozycję napisania relacji o chińskiej sztuce kulinarnej i wyrusza do Państwa Środka, by poznać prawdę. Tam Maggie

Czytaj więcej...

03.09.2018 r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie, na którym podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Mai Lunde „Historia pszczół”. Trzy historie, zwyczajni bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji. Opowieść rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych a spoiwem łączącym są pszczoły. Anglia, rok 1857. William marzy o karierze naukowca przyrodnika. Los jednak chciał inaczej. Poczucie życiowej porażki sprawiło, że bohater pogrąża się w depresji. Ponowne natchnienie przychodzi wraz z dawnym naukowym wywodem na temat życia pszczół. William postanawia zbudować ul. Ul, który przyniesie jemu i jego potomkom zaszczyty i sławę…Stany Zjednoczone, rok 2007. George jest hodowcą pszczół i właścicielem kilkuset uli. Chce rozwijać swoją farmę, by przekazać ją w spadku jedynemu synowi, lecz on ma inne marzenia. W dodatku wśród pszczelarzy coraz częściej pojawiają się pogłoski o niewyjaśnionej śmierci setek tysięcy owadów. Chiny, rok 2098. Jedyne miejsce na ziemi, które poradziło sobie z katastrofą. Młoda kobieta Tao całymi dniami ręcznie zapyla drzewa owocowe, które są podstawą gospodarki Chin. Chce dać synkowi szansę lepszego życia - życia nadzorcy

Czytaj więcej...

07 maja odbyło się ostatnie, przed wakacjami, spotkanie klubowiczów DKK „Orator”
w Świebodzinie. Dyskutowano nad książką Johna Steinbecka „Dziennik z podróży do Rosji”.
„Dziennik…” to relacja z podróży Johna Steinbecka i Roberta Capy po Związku Radzieckim w czasach zimnej wojny. Tuż po opadnięciu żelaznej kurtyny, John Steinbeck oraz znany fotograf wojenny Robert Capa podjęli wyprawę do Związku Radzieckiego z zamiarem napisania reportażu dla gazety „New York Herald Tribune”. Sławni podróżnicy mieli rzadką okazję odwiedzenia nie tylko Moskwy i Stalingradu, lecz także ukraińskich wsi oraz Gruzji. Steinbeck i Capa uwiecznili to, co widzieli, za pomocą słów i zdjęć, tworząc poruszający zapis codziennego życia zwykłych Rosjan. Zarejestrowali rzeczywistość życia
Na pierwszym wiosennym spotkaniu 09.04.2018 r. , przedmiotem dyskusji i rozważań była książka Elisabeth Herrmann " Opiekunka do dzieci".
Połączenie thrillera, sensacji i kryminału, ściślej mówiąc kryminału politycznego.
Książka łączy współczesność z przeszłością. Główny bohater berliński adwokat Joachim Vernau musi się zmierzyć z niechlubnymi wydarzeniam z historii Niemiec, które miały miejsce w czasie drugiej wojny światowej . Ale to również chęć zainteresowania i przypomnienia czytelnikom o niechlubnych działaniach Trzeciej Rzeszy, w tym także przymuszania do pracy robotnic z krajów okupowanych, tu z Ukrainy. Oprócz tego Joachim znajduje jednoznaczne ślady handlu dziełami sztuki, które zostały zagrabione przez nazistów. Książka porusza wiele problemów moralnych.

Czytaj więcej...

05 marca br. odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie, na którym omawiano książkę Paulliny Simons „Samotna gwiazda”.
„Samotna gwiazda” opowiada o młodych ludziach, którzy po ukończeniu nauki w szkole średniej wybierają się w wymarzoną podróż do Europy. Początkowo młodzi Amerykanie chcą zobaczyć piękno hiszpańskiej Barcelony, ale plan podróży ma zostać powiększony o kraje Europy Środkowej i Wschodniej – Chloe ma odwiedzić rodzinę na Łotwie i uregulować stary rodzinny dług. Autorka szczegółowo opisuje kolejne sceny. Przedstawiona rzeczywistość to świat widziany młodymi oczyma, które patrzą świeżo, ciekawie, choć nieco niedojrzale.

Czytaj więcej...

Na lutowym spotkaniu (05.02.2018 r.), klubowicze podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Haruki Murakamiego " Zawód: powieściopisarz".
W 11 esejach , które można nazwać autobiograficznymi bowiem zawierają wiele wątków autobiograficznych. Autor opowiada o sobie i swoim warsztacie pisarskim, o tym jakie były początki i wyboje na drodze do sukcesu.
Jednak klubowicze nie podzielają zdania , że są to eseje.
Jakim człowiekiem jest powieściopisarz ?. Nie wie jak to jest u innych pisarzy. Autor chowa się za swoimi bohaterami nie lubi pokazywać się publicznie, nie udziela wywiadów, rzadko pojawia się w mediach. Jest człowiekiem zamkniętym w sobie. Mówi o systematyczności. Pisarzami zostają wytrwali, geniusze odpuszczają. Żmudna praca, która nauczyła go pokory oraz nadawała rytm jego dniom. Szczęściu. Jak nie utracić wiary w siebie w obliczu bardzo surowej krytyki ?.

Czytaj więcej...

Na pierwszym spotkaniu klubowiczów w nowym 2018 roku omawiana została książka Marie Fasie „Kobieta z Isla Negra”
Książka oparta jest na faktach, przesycona zmysłowością i pełna napięcia. Inspirowana jest prawdziwymi postaciami: chilijskim poetą Pablo Nerudą (laureatem Nagrody Nobla), jego żoną Delią i kochanką Matilde. Chociaż te osoby zajmują ważne miejsce w powieści, nie są najważniejsze. Obserwujemy ich skomplikowaną relację oczami dwunastoletniej Elisy, córki gosposi. Elisa jako dziecko, wraz z matką trafia do domu poety. Obserwuje jego i życie poety. Zafascynowana jest jego żoną, malarką Delią.

Czytaj więcej...

W poniedziałek 04.12.2017 r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie świebodzińskich klubowiczów DKK "Orator".
Przedmiotem dyskusji była książka węgierskiego reżysera i pisarza Petera Gardosa "Gorączka o świcie", w której to autor opowiada prawdziwą historię miłości swoich rodziców. Bohaterem jest Miklos, który z obozu koncentracyjnego po wyzwoleniu trafia w 1945 roku do szpitala, gdzie dowiaduje się o ciężkiej chorobie i, że pozostało mu 6 miesięcy życia. Chcąc znaleźć i przeżyć miłość swojego życia wysyła listy do ponad 117 Węgierek przebywających w szwedzkich szpitalach. Miklos wypowiada swojemu losowi wojnę. Wydaje się to niemożliwe, a jednak. O walce z wiatrakami, która wbrew wszystkiemu jest walką wygraną. Zdarzają się sytuacje, kiedy silne uczucie doprowadza do zatrzymania rozwoju choroby, a nawet jej odejścia. Bohater pokonuje nieuleczalną chorobę, nie lekami a właśnie uczuciem.

Czytaj więcej...

06 listopada odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów DKK ”Orator” w Świebodzinie, na którym omówiona została książka Małgorzaty Szumskiej „Zielona sukienka”.
Na początku spotkania klubowicze wysłuchali pieśni impresywnej „Pamiętam ciche, jasne, złote dnie” do tekstu Kazimierza Przerwy-Tetmajera, muzyki Mieczysława Karpowicza a utwór wykonał młody baryton Artur Ruciński. Po muzycznym wstępie przystąpiono do dyskusji. Autorka opowiada trzy historie – historię swojego dziadka Staszka, zesłanego do obozu w Kazachstanie, babci Janki, której przymusowym domem stała się na kilka lat syberyjska wioska Mokrusza, i swoją – wnuczki, która wędruje śladami rodzinnych historii.
„Zielona sukienka” to opowieść o miłości i pamięci oraz o współczesnej wyprawie w głąb Rosji. Przeszłość miesza się tu z teraźniejszością, a dzisiejsza Rosja przegląda się w złowrogim obliczu ZSRR. Babcia Janka ma osiemdziesiąt dwa lata, gdy wnuczka pokazuje jej mapę Rosji. Chce jej przywieźć zdjęcia, historie o ludziach, którzy kiedyś stali się jej bliscy. Janka pochodzi z Wileńszczyzny. Taka zwykła dziewczyna, która zakochała się w partyzancie i za tę miłość trafiła na Syberię. To do niej należała tytułowa zielona sukienka, symboliczny prezent od męża, którego prawie straciła. Dziadek Staszek to niespokojny duch, który oddał swoje serce AK i nigdy nie zdradził. Nawet gdy torturowano go przez dwa lata w gułagu w Workucie. Jego historia to przejmująca i pełna okrucieństwa opowieść o niezłomnym duchu, romantyczna i smutna. Wnuczka Małgosia – aktorka, podróżniczka, która pewnego dnia postanowiła, że nadszedł czas, by wyruszyć do Rosji. Musi zobaczyć na własne oczy miejsca z opowieści dziadków, by choć po części zrozumieć, przez co przeszli.

Czytaj więcej...

W poniedziałkowe popołudnie 02.10.2017 r. klubowicze DKK „Orator” podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki kubańskiej pisarki Zoe Valdes „ Kobieta, która płacze”.
Jest to emocjonalna powieść o kobiecie, która w imię miłości była zdolna do wszystkiego.
Bohaterką powieści jest muza i kochanka Pabla Picassa, która ostatecznie stała się jego ofiarą odrzuconą przez kapryśnego kochanka. Dora Maar, prawdziwe nazwisko Henriette Theodora Markovitch. Z pochodzenia pół Francuska, pół Chorwatka dla Picassa była modelką i kochanką. Sama słynną malarką i fotografką oraz ikoną surrealistów. Postać tragiczna z powodu niemożności posiadania dzieci. Podróż Dory Marr do Wenecji, w towarzystwie Bernarda Minoreta i Jamesa Lorda stała się punktem zwrotnym w życiu artystki. Po powrocie z Wenecji do Paryża usunie się ze świata i zamknie na zawsze w swoim paryskim mieszkaniu. Do końca życia pozostała samotna, żyjąc w otoczeniu pamiątek po Picassie.

Czytaj więcej...