06 listopada odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów DKK ”Orator” w Świebodzinie, na którym omówiona została książka Małgorzaty Szumskiej „Zielona sukienka”.
Na początku spotkania klubowicze wysłuchali pieśni impresywnej „Pamiętam ciche, jasne, złote dnie” do tekstu Kazimierza Przerwy-Tetmajera, muzyki Mieczysława Karpowicza a utwór wykonał młody baryton Artur Ruciński. Po muzycznym wstępie przystąpiono do dyskusji. Autorka opowiada trzy historie – historię swojego dziadka Staszka, zesłanego do obozu w Kazachstanie, babci Janki, której przymusowym domem stała się na kilka lat syberyjska wioska Mokrusza, i swoją – wnuczki, która wędruje śladami rodzinnych historii.
„Zielona sukienka” to opowieść o miłości i pamięci oraz o współczesnej wyprawie w głąb Rosji. Przeszłość miesza się tu z teraźniejszością, a dzisiejsza Rosja przegląda się w złowrogim obliczu ZSRR. Babcia Janka ma osiemdziesiąt dwa lata, gdy wnuczka pokazuje jej mapę Rosji. Chce jej przywieźć zdjęcia, historie o ludziach, którzy kiedyś stali się jej bliscy. Janka pochodzi z Wileńszczyzny. Taka zwykła dziewczyna, która zakochała się w partyzancie i za tę miłość trafiła na Syberię. To do niej należała tytułowa zielona sukienka, symboliczny prezent od męża, którego prawie straciła. Dziadek Staszek to niespokojny duch, który oddał swoje serce AK i nigdy nie zdradził. Nawet gdy torturowano go przez dwa lata w gułagu w Workucie. Jego historia to przejmująca i pełna okrucieństwa opowieść o niezłomnym duchu, romantyczna i smutna. Wnuczka Małgosia – aktorka, podróżniczka, która pewnego dnia postanowiła, że nadszedł czas, by wyruszyć do Rosji. Musi zobaczyć na własne oczy miejsca z opowieści dziadków, by choć po części zrozumieć, przez co przeszli.
Małgorzata Szumska zgrabnie przeplata trzy historie, trzymając czytelnika w napięciu, chociaż wiemy, że Janka i Staszek wrócili z zesłania, zamieszkali w Jeleniej Górze i doczekali się dzieci i wnuków.
Klubowicze stwierdzili, że książkę bardzo dobrze się czyta. Jest lekko napisana .Szumska umie słuchać, patrzeć a następnie skonfrontować z rzeczywistością, teraźniejszością. Wyprawa Małgorzaty Szumskiej nie obfituje w dramatyczne wydarzenia, ale być może jest przez to ciekawsza.
Kolejne spotkanie odbędzie się 04 grudnia. Do dyskusji zaproponowano książkę Petera Gardosa „Gorączka o świecie”.
 
Moderator DKK
Renata Borowiak
IMG 0837
IMG 0838
IMG 0839