Jak co roku w okresie ferii zimowych od 14. 01. – 25. 01. 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie zorganizowano zajęcia literackie, plastyczne i ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkoły podstawowej. Zajęcia odbywały się w Oddziale dla Dzieci oraz Filii nr 1 na os. Łużyckim.
Tematyka zajęć była różnorodna. Zorganizowano literackie zagadki i zabawy na podstawie treści ulubionych utworów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, a także bajek Walta Disneya. Podczas gry literackiej w Akademii pana Kleksa uczestnicy zajęć z zainteresowaniem podchodzili do zmagań, których nazwy zadań brzmiały tajemniczo, np. przędzenie liter, rupieciarnia czy kleksografia. W programie ferii nie zabrakło zabaw plastycznych. Dzieci na Dzień Babci i Dziadka zrobiły barwione kwiatki ze styropianowej kuli i patyczków kosmetycznych a także zimowe krajobrazy z firanki oraz wacików. Uczestnicy tworzyli również bilbordy zachęcające do czytania książek. Dzieci miały okazję zamienić się w planistów i stworzyć miasto zimowych igrzysk czy przeobrazić się w detektywów i krytyków filmowych. Podczas zabawy detektywistycznej rozwiązały zagadkę, kto i jaką książkę uszkodził w bibliotece. Natomiast jako krytycy filmowi z uwagą oglądały kultowe dobranocki, które znają wszystkie pokolenia. Po obejrzeniu filmów wytypowanych do oceny przedstawili ranking najlepszych bajek. Jednogłośnie najwyższą notę otrzymała dobranocka „Zaczarowany ołówek”. Na zajęciach zaproponowano dzieciom gry ruchowe z balonami, kostkami aktywności i innymi grami zręcznościowymi. Nie zabrakło też emocji podczas zabaw kolorowymi pufami. Dzieciom sprawiało wiele radości budowanie wież, mostów czy domków.
Czas spędzony w bibliotece upłynął miło, przyjemnie oraz bardzo aktywnie. Każdy dzień był pełen niespodzianek i dostarczał uczestnikom wiele emocji.
Ewa Kubik
kierownik Oddziału dla Dzieci
Biblioteki Publicznej w Świebodzinie