W poniedziałkowe popołudnie (08.10.2018 r.) po raz kolejny twórcy i miłośnicy poezji spotkali się w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie na Lubuskim Spotkaniu Poetyckim „W pół drogi”- przystanek Świebodzin. Gośćmi biblioteki byli: Janina Jurgowiak z Gorzowa Wlkp., Aleksandra Kurzawa z Zielonej Góry i Jerzy Hajduga z Drezdenka. W spotkaniu uczestniczyli także ludzie pióra: Anna Dominiak, Beata Patrycja Klary, Marek Stachowiak, a także młodzież ze świebodzińskiego Liceum oraz mieszkańcy. Spotkanie rozpoczęto dyskusją o miejscu poezji w życiu człowieka. Zauważono, że po latach stagnacji wraca na nią trend. Tradycyjnie obecni na spotkaniu poeci zaprezentowali swoją twórczość.
Jerzy Hajduga poeta i ksiądz, wspominał czasy, kiedy to do poetów takich jak Jerzy Harasymowicz ustawiały się po autograf długie kolejki. Wpływ na to miała specyfika miasta (Kraków) i inne czasy. Dzisiaj ludzie są bardziej zamknięci. Jerzy Hajduga jest mistrzem krótkich form. Stosuje minimalizm i oszczędność w wyrażaniu uczuć. Zafascynowany haiku. Pisze również sztuki teatralne i felietony. Autor spektaklu poetyckiego „Ten pusty krzyż” 1991 i tomików poezji m. in. „Nawrócenie św. Augustyna” 1989, „Dwa żywioły” 1994, „Droga krzyżowa” 2000, „Wynajęty widok” 2008, „Jeszcze” 2018 r. Wiersze Jerzego Hajdugi są wykorzystywane do innej formy artystycznej jakim jest kolaż.
Janina Jurgowiak swoją przygodę z poezją rozpoczęła w V klasie szkoły podstawowej.
Później na długie lata pisanie zeszło na drugi plan, być może przeszkodą była zawodowa praca – nauczyciela polonisty. Po przejściu na emeryturę oddała się pasji, która w niej drzemała. W międzyczasie pisała wiersze na uroczystości: np. niebanalne życzenia imieninowe i urodzinowe czy też okazjonalne. Tak powstała fraszka na dni Santoka. Jest zwyciężczynią slamu, poetyckiego turnieju, gdzie publiczność decyduje, który wiersz wygrywa. Autorka tomiku „Odroczenie”. Zawarte w nim wiersze mówią o aktualnych uczuciach i myślach poetki.
Aleksandra Kurzawa młoda poetka, córka znanego poety i dziennikarza Eugeniusza Kurzawy. Tematyka jej wierszy jest różnorodna, często są to wiersze okolicznościowe. Jest również autorką dłuższej formy. Napisała bowiem powieść dla młodzieży. Ojciec jest jej pierwszym cenzorem. Na pytanie; Czym dla Ciebie jest poezja? - Odpowiedziała: „krótka, szybka forma na wyrzucenie siebie”. Do poezji podchodzi z dystansem, nie czuje się ani poetką ani artystką. Jej wydany w 2017 r. tomik poezji to „Rzeczy oczywiste”. W dalszej części spotkania młodzież ze świebodzińskiego liceum zadawała liczne pytania poetom. Piszące młode osoby pytały o warsztat pisarski, jak pokonać swoją nieśmiałość i gdzie publikować wiersze. Polecono ćwiczenia warsztatu za pomocą tzw. szotów (krótka forma, opowiadanie). Jedna z uczennic przeczytała swój wiersz. Została zmotywowana do dalszej twórczości. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze a organizatorzy zapowiedzieli następne spotkanie wiosną przyszłego roku.
 
Bogusława Hołub
Kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych BP w Świebodzinie