17 września 2018 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej w Świebodzinie oraz Filii nr 1 na os. Łużyckim, gościliśmy Pawła Wakułę, znanego autora książek dla dzieci, a także ilustratora i rysownika prasowego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie świebodzińskich szkół podstawowych.
Paweł Wakuła w 2007 r. za swoją debiutancką publikację, „Co w trawie piszczy”, został wyróżniony w konkursie literackim im. Astrid Lindgren. Inne jego książki to między innymi „Kajtek i Yetik”, „Dębowa kołyska”, „Mój tata jest olbrzymem” oraz historyczne opowieści zebrane w kilku publikacjach, które napisał wspólnie z Kazimierzem Szymeczko i Grażyną Bąkiewicz. W cyklu „Zdarzyło się w Polsce” dzieci mogą przeczytać po dziesięć opowiadań na temat czasów panowania w Polsce Piastów, Jagiellonów, a także na temat Rzeczypospolitej Szlacheckiej i czasów rozbiorów. Praca Pawła Wakuły w prasie obejmowała rysunki satyryczne, które ukazywały się na łamach wielu gazet. Do dziś jego rysunki satyryczne można podziwiać w „Tygodniku Angora” oraz w dziecięcym dodatku „Angorka”.
Podczas spotkania Paweł Wakuła w sposób interesujący opowiadał dzieciom o swojej pracy rysownika i twórczości literackiej. Uczniowie poznali wesołe historie i sympatycznych bohaterów m.in. szczura o imieniu Ogryzek, skrzata leśnego zwanego Maurycym, leśniczego Piątka a także magiczne istoty z zapomnianych polskich legend np. wodnika, rusałki, trolle, chochliki, wiły, płanetniki. Przygody i wygląd bohaterów autor wzbogacał rysunkami. Zdecydowanie to co wychodziło spod szybkiej ręki Pawła Wakuły wzbudzało entuzjazm u dzieci. Rysunki przedstawiały: Czarownicę z Gór Świętokrzyskich, piknik w lesie, szczura laboratoryjnego Ogryzka i Jagiełłę pod prysznicem. Uczniowie byli pod wrażeniem ładnych rysunków satyrycznych. Pisarz zachęcał dzieci do czytania polskich baśni i legend.
Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej i humorystycznej atmosferze. Uczniowie podziękowali autorowi za ciekawe opowieści o bohaterach. Po spotkaniu Paweł Wakuła wpisywał dzieciom do książek dedykacje ozdobionych rysunkami.
 
Ewa Kubik
kierownik Oddziału dla Dzieci
Biblioteki Publicznej w Świebodzinie