Na początku września br. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbyło się „Narodowe Czytanie”. To ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, mająca na celu propagowanie literatury polskiej oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Utwór do Narodowego Czytania wybierany jest każdego roku przez Polaków w drodze głosowania internetowego. W 2017 roku zwyciężył dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Dzieło konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego. Honorowy patronat nad akcją objęła Para Prezydencka, w Świebodzinie organizatorem Narodowego Czytania był Burmistrz Świebodzina oraz Biblioteka Publiczna. Fragmenty Wesela odczytali: Burmistrz Świebodzina Dariusz Bekisz, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Świebodzinie Ryszard Graczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzinie Tomasz Olesiak, Wiceprzewodnicząca Świebodzińskiej Rady Seniorów Walentyna Galimowska, oraz dyrektorzy świebodzińskich szkół: Sylwester Wierzbicki (SP nr 1), Marian Wieczorek (PSP nr 2), Elżbieta Ciechanowicz (SP nr 3), Roman Matyjaszczyk (PSP nr 7). Narodowe Czytanie prowadziła Edyta Zakrzewska (Biblioteka Publiczna). W uroczystości uczestniczyli uczniowie i grono pedagogiczne LO im. H. Sienkiewicza, PZSTiZ oraz SP nr 1 (klasa gimnazjum) a także mieszkańcy.
        Uczestnikom przybliżono aspekty z życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz zaprezentowano symbolikę i postaci dramatu, plakaty teatralne, okładki wydań książkowych i autoportrety St. Wyspiańskiego, w formie prezentacji multimedialnej. Poza tym goście przenieśli się w czasy Młodej Polski, rok 1900, do „Bronowic Małych”, gdzie odbywało się wesele. Wszystko za sprawą dekoracji i wystroju czytelni biblioteki utworzonej na wzór bronowickiej chaty, w której toczyła się akcja dramatu. Okna, wieniec dożynkowy z kłosów, słoma, brązowe świeczniki, drewniane stołki, biały obrus, zastawa, stary zegar – to przedmioty, które tworzyły młodopolski klimat. Nie zabrakło również fotografii Matejkowskiego Wernyhory i litograficznego odbicia Racławic, obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Swoje miejsce miały również przedmioty symboliczne z „Wesela” takie jak: złoty róg, sznur, Dzwon Zygmunta, kosy, chochoł.
        W rzeczywistości „Wesele” miało miejsce w chacie Włodzimierza Tetmajera słynnego malarza i pisarza, gorącego patrioty. Wesele poety-inteligenta Lucjana Rydla z córką gospodarza z Bronowic Małych Jadwigą Mikołajczykówną, które się tam odbyło odmieniło obraz polskiej literatury. Uroczystość trwała 3 dni i trzy noce a wśród gości weselnych byli przedstawiciele ludzi o różnych poglądach i warstwie społecznej. Na weselu obecny był również Stanisław Wyspiański i na kanwie tamtego wydarzenia stworzył dramat młodopolski, niezwykle barwną opowieść o Polsce i Polakach, o sukcesach i niewykorzystanych szansach, pełnych odniesień do wydarzeń historycznych i tekstów kultury. Opis wydarzenia zbudowany jest z konwencji impresjonistycznej typowej dla literatury końca XIX wieku, co stanowiło zdominowanie poezji przez wrażenia zmysłowe, doznania psychiczne, muzykę, światło, barwę, rozbudowane didaskalia dotyczące rekwizytów, oświetlenia, wyglądu bohaterów tworzących nastrój dramatu.
        Premiera dramatu miała miejsce 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie (obecnie Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Wesele zostało przeniesione na ekran przez Andrzeja Wajdę w 1972 roku.
        Podczas Narodowego Czytania w bibliotece słuchacze mieli okazję poznać realistyczne i symboliczne wątki dramatu poruszające sprawy narodowe i społeczne dotyczące Polski XIX wieku zwłaszcza nadziei na podjęcie czynu narodowowyzwoleńczego. Zaprezentowano najbardziej istotne symbole i sceny z „osobami dramatu”, gdzie zmory, upiory, widma ukazywały się bohaterom i prowadziły z nimi rozmowę m. in. Chochoł, Wernyhora, Stańczyk, Rycerz. Zwieńczeniem uroczystości było wysłuchanie sceny kończącej dramat zw. „chocholi taniec”, symbolizującej uśpienie narodu, gdzie wszyscy goście weselni w marazmie i otumanieniu tańczą wirując w somnambulicznym transie, nie wiedząc czy widzą podczas snu czy to może ich alter ego na jawie. Bez jakichkolwiek oznak rozpoczęcia działań i walki o wyzwolenie ojczyzny.
        Wszyscy obecni na Narodowym Czytaniu mieli okazję otrzymać okolicznościową pieczęć na własnym egzemplarzu Wesela, przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP, jak również pamiątkowe zakładki z ważnymi cytatami „Wesela”. Lektorzy Biorący udział w akcji otrzymali z rąk Burmistrza podziękowania.
Edyta Zakrzewska
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie
 
P1000029
21534517 1323331757776437 1663938212 o(1)
21458660 1323332461109700 1860749967 o(1)
P1000030
P1000032
P1000033
 P1000041
 P1000042
 P1000043